026200, on 28 Feb 2012 - 12:50, said:
Zakládáme film do Pentaconu six
Mnohokrát jsem četl na různých diskusních fórech o problémech s překrývajícími se políčky na filmovém pásu, exponovaném fotoaparátem Pentacon six. Jsem přesvědčen, že v mnohých případech se nejedná o závadu fotografického přístroje, ale o následek chybně založeného filmu. Zde je návod, který by měl posloužit k tomu, abychom tuto možnost vyloučili a do servisu odnášeli jen přístroj se skutečnou poruchou posuvu.
Jak by se to nemělo dělat
Pokud zakládáte film způsobem, že otáčíte cívkou, tak jak je to znázorněno na obrázku, je to naprosto špatně a s velkou pravděpodobností se vám políčka budou překrývat. Nemusí to platit ale vždy! Tak se Vám může stát, tak jako mně, že nějaký čas fotíte, všechno je v pořádku a najednou u nejdůležitějšího filmu jsou políčka překrytá. Vzpomenete si na články, co jste tak často čítávali na Internetu o poruchovosti posuvu, a běžíte do servisu. Problém je ale jinde.
Kde je problém?
Při zakládání filmu je veledůležité, aby docházelo současně s posuvem filmového pásu také k otáčení hřídelky /viz foto - šipka/.
Teď už určitě chápete, že když zakládáte film pouhým otáčením cívky, nemusí vždy docházet také k otáčení této hřídelky.
Jak by se to dělat mělo
1. Do prázdné cívky zasuneme konec filmu, lépe řečeno krycího pásu.
2. Prsty jedné ruky přidržujeme pás filmu na hřídelce, aby docházelo k jejímu otáčení. To budeme dělat po celou dobu!
3. Druhou rukou uchopíme páčku posuvu filmu a otočíme jí až k dorazu /viz obrázek/. Nikdy jí nepouštíme dříve! Poté ji vrátíme přibližně o půl otáčky a zase zpět, tentokrát nemusíme až na doraz. Tímto způsobem dosoukáme film až na stanovené značky (šipka na filmu k tečce na tělu přístroje).
A to je v podstatě vše. Pokud i nadále dochází k překrývání políček, přístroj neseme do opravny 
Zobrazit článek
Pěkné názorné fotky...ale text je samý blud...nic z toho na funkci nemá vliv, tedy správnou funkci. Ten odkaz je ale OK - tedy držet spoušť během natahování. Takovýmto "bypassem" se dá fotit i Sixem, který normálně překrývá snímky, protože ten "chvat resp. hmat" nahradí činnost pružiny, která časem přestává fungovat, tedy pružit. Tu spoušť můžete klidně držet až skoro do konce, ale bohatě stačí po tu naznačenou žlutou linku. Zrcátka a jeho činnosti - pokud je aparát jinak v pořádku - by se to vůbec nemělo týkat
Ostatně celkem nedávno jsem sem tase na toto téma házel odkaz na své ještě starší výplody
Publikováno 27 listopad 2016 - 22:46:35
http://www.temnakomo...revijeni-filmu/
http://www.temnakomo...acon-six/page-6
P.s. jinak trpím pocitem zadostiučinění, že mi naši němečtí soudruzi v tom odkazu potvrdili, co už tady skoro 10 let vytrubuju...
4. Jestli má aparát ve zvyku překrývat snímky, poznáte taky, ale to už chce trochu cviku: vevnitř je tzv. třecí rolnička, která odměřuje délku posuvu, ta se má chovat následovně: pokud s ní točíte (doprava), jako kdyby vevnitř byl film, po určité době dojde k jejímu záskoku a dál už musíte při šoulání" překonávat mnohem větší odpor. Podržte tu rolničku prstem a stiskněte spoušť (řádně promáčknout až do dna). Tím by se měla rolnička uvolnit a mělo by být možné s ní lehce točit dále až do dalšího záskoku. Pokud se stiskem spouště neuvolní a jde ztuha pořád, je to špatně a Váš Six překrývá. Vše způsobuje jedno malé pérko, které se časem unavuje či dokonce ulamuje. Ale nezoufejte: má li Váš Six tuhle Vadu, poradím jednoduchý fígl, jak se s tím naučit žít: při každém převíjení, tedy i na začátku filmu, nejdříve stisknout spoušť a držet ji během natahování asi tak do poloviny natahovací fáze, ze začátku filmu možno pouštět i o něco dříve - zkrátka musí se pohnout film. Nemůže se aparátu, Vám ani filmu nic stát a tím se vlastně provede jakýsi bypass té nefunkční pružiny. Na správné funkci transportu resp. rovnoměrnosti políček má nemalý vliv důkladnost (hloubka) stisknutí spouště. Pokud není správně aparát seštelovaný, někdy sice odexponujete, alu přitom se transport nestačí ještě odblokovat. V minulosti se hodně v časopisech vyskytovaly návody, jak si upravit převíjení, konkrétně vložit různé brzdící podložky pod cívku s filmem apod. Do jisté míry má toto vliv na eliminaci zpětného tahu odvíjející se cívky filmu. Pokud je už ta zmíněná pružina "poněkud unavena", pak nepatrné zpětné cuknutí filmu mohlo opravdu mít vliv na neodblokování. (No, už budu radši šlajfovat, vida, co jsem stvořil). Ono to ale fakt funguje... No a pokud to naopak dělá mezery moc veliké. tak to bývá naprostá prkotina, je potřeba trošku napružit zpět časem odehnutý malinký plíšek. Onu součástku, která způsobuje překrývání, bohužel nemám k dispozici coby náhradní díl, není ale problém ji přehodit z jiného Sixu (Pentacon.sixu, Praktisixy ji nemají)