Myslím, že každý už o „íbeji“ minimálně slyšel, je to největší aukční portál na světě, kde se dá koupit takřka vše. A také spousta z nás tam pravidelně něco shání. Nechci popisovat základy typu „jak si založit účet“ nebo „jak platit přes PayPal“. To jsou témata, o kterých je toho na internetu napsáno dost a to i v češtině. Zájemce odkazuji třeba sem:
http://www.ebay.estranky.cz
http://www.platby.ic.cz/ebay.htm
http://www.ebay-cz.com/rady.html
Budu tedy předpokládat, že základy nákupu přes ebay už máte za sebou a zaměřím se jen na specifické problémy, které ale doslova rozhodují o vaší úspěšnosti.
Řekněme, že jste registrovaní na ebay.co.uk a chcete si koupit třeba Rolleiflex 2.8E. V Německu a vůbec v Evropě jsou Rolleje drahý, takže to zkusíte v USA, kde nám do karet hraje i výhodný kurz.
1. Nehledejte vašeho vysněného Rolleje přes stránky ebay.co.uk, ale jděte rovnu na lokální stránky – tj. ebay.com, sekce „Cameras & Photo“. Pokud totiž budete hledat rovnou z ebay.co.uk (zkrátka z jiného státu), tak se vám nevypíší aukce, které jsou určeny jen pro domorodce – takové, kdy prodejce posílá jen do USA.
2. Do vyhledávače doporučuji zadat spíš obecnější dotaz a dát si čas s prohledáváním. Často se totiž stane, že prodávající neví, co prodává (dědictví apod.) a nadpis zkomolí. A úplně nejlepší je projít si celou sekci „Medium Format“, což je sice velmi zdlouhavé, ale pokud budete mít štěstí, najdete aukci vašeho Rolleje, která je nadepsána třeba jen „camera“ a ti, kteří hledají jen podle klíčového slova „Rolleiflex“, se o ní vůbec nedozví. Logicky je potom konečná cena mnohem nižší…
3. Prošli jste si celý americký ebay, sekce „medium format“ a našli řekněme 15 aukcí, které vás zaujaly. Víte už, jak se v USA pohybují ceny a víte, kolik maximálně jste ochotni utratit. Nenechte se odradit tím, že prodejce posílá jen do USA nebo že požaduje platbu jen přes MoneyOrder (peněžní poukázka), to není žádný problém. Konečná cena takových aukcí je nižší než obvykle!
4. O pěkné Rolleje za pěknou cenu je velký zájem, proto nečekejte, že budete jediný zájemce. Počítejte s tím, že pár sekund před koncem se strhne pěkná mela… Pokud přihazujete skrze stránky ebaye, tak rovnou zapomeňte na úspěch. Vteřinu před koncem vás někdo přebije o půl dolaru… Jak je to možné? Jestli si myslíte, že ostatní mají rychlou ruku a internet, tak se těžce mýlíte. Oni mají tzv. „sniping“ programy!
5. Programy pro „sniping“ (přihazování v poslední vteřině) a monitoring vašich aukcí jsou naprostou nutností, pokud to myslíte s ebay trochu vážně. Tyto programy běží přímo ve vašem počítači a jsou to aplikace, které vám dávají přehled o vybraných aukcích, o vašich příhozech a hlavně vám umožní „snipovat“, tj. nastavit přihození třeba vteřinu před koncem aukce a dokonce bez vaší přítomnosti. Můžete jít klidně spát nebo jet na víkend na chatu. Stačí jen nechat puštěný počítač a příslušný program za vás automaticky přihodí vámi dopředu definovanou maximální částku těsně před koncem aukce. Navíc takový program vede v archivaci všechny vaše minulé aukce, takže máte přehled, jak se v čase pohybuje cena vašeho vytouženého předmětu.
Ok, kde takový program seženu a co mě to bude stát? Stačí se podívat do Googlu…
Snipovacích programů je spousta, např.:
- AuctionStealer
- EZ sniper
- JustSnipe
- JBidwatcher
A další… Některé jsou placené, některé zadarmo. Já už léta používám JBidwatcher, který je zadarmo a nabízí vše, co potřebuji. Proto se zaměřím na něj.
JBidwatcher - http://www.jbidwatcher.com
Je program, který vyvinul Morgan Schweers. Je zdarma, ale je vhodné mu přes PayPal poslat malý příspěvek…
Program je sice v angličtině, ale je velmi jednoduchý a pro jeho obsluhu stačí znát pár slovíček.
Program lze provozovat jak pod Windows, tak pod Linuxem, každopádně budete ale potřebovat „Javu“. Jestli nevíte, co to je, tak mrkněte sem:
http://www.stahuj.ce...me-environment/
Nejdříve nainstalujte Javu, pak Jbidwatcher. Po spuštění program vypadá asi takto (verze 2.0) a běží vám na pozadí systému (jako hodiny nebo antivir):
Nejprve je třeba program nastavit-klikněte na ikonu ozubeného kola. Objeví se vám okno „Configuration Manager“:
-záložku „General“ lze ponechat nastavenou beze změn
-v záložce „ebay“ je třeba nastavit vaše uživatelské jméno a heslo na ebay
-nejdůležitější záložkou je „sniping“ – nastavený čas v sekundách určuje, kolik vteřin před koncem aukce program přihodí. Jednoduše to nazvu předstih. Ten je závislý na rychlosti vašeho počítače a internetu a je tedy potřeba jej zjistit zkusmo. Kdo má rychlý počítač a internet, nechť nastaví 3s. Kdo má pomalý internet, ať nastaví třeba 8s. Pokud vás někdo přebije (budete „outbid“), tak hodnotu snižte. Pokud program nestihne přihodit, hodnotu zvyšte.
Není důležitá rychlost internetu, ale jeho stabilita! Rychlost nesmí kolísat, jinak budete muset i adekvátně měnit předstih.
-v záložce „paths“ si můžete nastavit místo, kam bude program ukládat svá data.
Ostatní záložky nejsou pro základní funkci důležité.
Pokud vše proběhlo správně, program se přihlásí k ebay a v pravém horním rohu uvidíte své uživatelské jméno, čas a datum. Pokud je spojení přerušeno, jsou uvedené údaje přeškrtnuty. Pak je něco špatně, bud jméno, heslo, nebo nefunguje internet.
V hlavním okně programu jsou 3 záložky:
Current – označuje běžící aukce, vy jste nakupující
Complete – ukončené aukce – doporučuji nemazat. Výborné pro zpětný přehled
Selling – pokud na ebay prodáváte, pak je pro vás tato záložka
Vkládání aukcí a snipování:
Na webových stránkách aukce si zkopírujte její číslo (ctrl+c), to je nejdůležitější. Poté v záložce „current“ klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte „paste“. Aukce se automaticky vloží a zobrazí. Tímto způsobem lze vložit aukcí kolik chcete… Vložené aukce se zobrazují v řádkách, přičemž vidíte (zleva) číslo aukce, aktuální cenu, v závorce počet přihazujících, vaši maximální cenu pro snipování, čas do konce aukce, popis aukce, status aukce a jméno prodávajícího. V nastavení programu se pak dají přidat i další položky jako například feedback apod.
Pro nastavení snipování klikněte na aukci prav. tl. myši a zvolte „snipe“ a do zjeveného okna napište maximální částku, kterou jste ochotni zaplatit.
To je pro začátek vše, teď můžete jít klidně spát a ráno uvidíte:) Pokud jste byli úspěšní a aukci vyhráli, tak se vám v záložce „complete“ objeví zatrhnutá se zelenou fajfkou. Pak se postupuje klasicky přes ebay, paypal atd…
Na zbylé funkce programu přijdete sami, jako například aktualizace nebo mazání aukcí, jejich zobrazení v prohlížeči apod.
6. Vyhráli jste aukci, ale prodejce posílá jen do USA. Žádný problém! Stačí si v USA zařídit poštovní schránku. Nemusíte kvůli tomu jezdit do států, stačí využít zásilkových služeb. Těch je opět několik, některé jsou české, většina zahraničních. Např.:
http://www.zasilkovasluzba.com
V ČR asi nejznámější, není zrovná levná a příliš spolehlivá, ale je vyzkoušená, má dobré uživatelské rozhraní a je komplet v češtině. Umí nákup na ebay i zprostředkovat, nebo za vás pošlou prodejci MoneyOrder. To jde totiž z Čech poměrně krkolomně a hlavně draze. Na jejich stránkách najdete kompletní návod. Tato služba posílá přes USPS (americká státní pošta) a Českou poštu. Je to sice nejlevnější, ale doručení trvá běžně i 1,5 měsíce. Nikoli vinou České pošty, ale celníků. U nich je zásilková služba pěkně profláklá, takže každý balík pečlivě rozbalí a předají k proclení. Pak je nejlepší to osobně vyřešit na jejich pobočce v Košířích. Počítejte s tím, že budou chtít vidět faktury z paypalu (či jiné) a projdou s vámi balík položku po položce. Nějaké „fígle“ nezkoušejte…
A další:
www.USASERVIS.cz
http://www.zasilky-usa.cz
http://www.balikprom...asilkova-sluzba
http://www.usglobalmail.com/
http://www.myusabox.com/Site/en/Home
http://www.shipito.com/
http://www.oneusaaddress.com/
http://www.myus.com/
- osobně ještě používám poslední „myus“. Výhodou je, že nemají žádné měsíční poplatky a taky posílají přes DHL. Ta je relativně rychlá a hlavně se balík vyhne celníkům na poště, takže proclení trvá asi den. Nevýhodou je vyšší cena a mnohdy neskutečné trable a amatérismus DHL. Oni například neví, kolik stojí poštovné (ve vlastní firmě!) a pokud nebudete ve střehu, klidně vám naúčtují dopravné podle jejich záhadné tabulky. Tj. za 3 kg balík klidně 10 tis. Kč a podle toho pak také vypadá clo a dph. Takže pozor na to! Budťe ostražití a nenechte si nic líbit! Na druhou stranu se za poslední dobu dost zlepšili a dokonce vám sami zavolají a vše s vámi dohodnou po telefonu.
Pokud jste v USA byli, můžete dokonce podat prohlášení, že jste tam fotoaparát používal a pak neplatíte žádné clo a dph. Ale počítejte s tím, že celníci budou chtít kopii vašeho pasu…
Bohužel obsluha jejich webu vyžaduje trochu větší jazykové znalosti, není to úplně polopatické . Pokud to někoho zajímá podrobně, ať mi napíše.
7. Ještě se vrátím k tomu proclení na mezinárodní poště. Možná se někomu bude hodit stručný návod.
Pokud Vám k vám jde balík z USA, musí projít celním řízením /pokud nemá zanedbatelnou hodnotu- asi 25USD/. Nečekejte, že vám něco projde. Ty doby jsou už dávno pryč…
Pokud si necháte balík poslat přes USPS (Americká státní pošta), tj. v ČR Českou poštu, tak budete čekat cca měsíc, než si to celníci nějak přeberou, balík rozbalí a vypíšou jeho obsah na průvodku.
Vy čekáte, až Vám přijde doporučený dopis, na jehož základě máte doložit důvod dovozu a hodnotu zboží.Pak můžete faktury poslat buď poštou a čekat nebo zajít na celní úřad osobně.. Je to rychlejší a balík si můžete ještě ten den odnést.
Celní úřad pro mezinárodní poštu sídlí v Praze 5, Plzeňská 139, 3. patro. Nejprve musíte do skladu (od výtahu směrem vpravo), kde vám na základě doporučeného dopisu dají originál průvodky. Pak půjdete k celníkům (kousek zpátky, dveře naproti firmě KAMA, s.r.o.) Většinou tam bývá víc lidí, takže si sedněte a počkejte až vás vyzvou. Uvnitř po vás bude celník chtít občanku a faktury za zboží (např. z PayPal). Počítejte s tím, že pojede podle průvodky, kde je uvedeno, co všechno balík obsahuje. Poté Vám vypočítají clo, dph a vy dostanete složenku, kterou půjdete do přízemí na poštu zaplatit.
Pak se vrátíte zpět za celníky (nemusíte už čekat frontu) s dokladem o zaplacení, oni si jej ofotí a vy dostanete na průvodku razítko „procleno“. Následně jdete opět do skladu, kde si doklad znovu ofotí a vy dostanete balík. A to je vše
S přáním úspěšných nákupů
Standa Bříza
Zobrazit článek