Přesto, že zde v několika vláknech, diskusích a výměnách názorů byla již mnohokráte tato otázka zmíněna, dovolím si zde naklást pár slov s dobrým úmyslem pomoci těm, kteří vývojku Kodak D76, ať již koupenou v originálním konfekčním balení (vývojka Kodak D76, regenerátor/replenisher D76R, nebo namíchanou z navážených ingrediencí, chtějí použít.
Nebudu se zde pouštět do polemiky, jaká vývojka je lepší či horší , neb pro filmy a vývojky platí to stejné, jako pro holky a vdolky, tudíž se věnuji pouze regeneraci vývojky D76 (resp. D76d), nic více a nic méně:
V původní dokumentaci k současné konfekční vývojce Kodak D76, resp. příbalové informaci (KODAK Publication No. J-78), str. 7-8, se lze dočíst, že je možno použít dvojí postup při regeneraci vývojky:
- Původní regenerace (original replenishment) s použitím roztoku regenerátoru získaného prostým rozpuštěním Kodak D76R v odpovídajícím množství vody (konfekční dostupné balení je na 1 gallon a 10 gallonů) je doporučena při vyvolávání málo nebo středně citlivých čb filmů, a to doléváním regenerátoru po každém vyvolaném filmu do pracovního roztoku vývojky v množství 22.2 až 29.6 ml po každém vyvolaném filmu 120 nebo kinofilmu 135/36 (planu 8x10“ či jiných rozměrů obdobné plochy)
- Pro regeneraci vývojky pro T-Max filmy nebo vysoce citlivé klasické filmy je doporučena přímo firmou Kodak regenerace pomocí tzv. „modified replenisher“ alias upraveného regenerátoru, získaného smícháním 5 dílů roztoku vývojky a 1 dílu orig. regenerátoru. V tomto případě doléváme 70ml /film.
Z dávné praxe, kdy bylo nutno vyvolat i 20 kinofilmů nacvakaných za víkend, mám ověřeno, že v 1 litru vývojky regenerované 25ml orig. regenerátoru/film lze bez viditelné ztráty kvality vyvolat až 80 filmů (tj. po spotřebování 2 litrů regenerátoru vývojku vyřadit a vylít. V případě, že četnost volání není až tak intenzivní, bych vyléval po spotřebování 1l regenerátoru, tj. po vyvolání max. 40 filmů , ovšem pokud už po delším uchovávání (řádově měsíce) „jeté“ vývojky nebudou konzistentní, tak vylít dříve, po 30tém filmu.
Počet filmů, které je možno vyvolat v 1 litru vývojky s modifikovaným regenerátorem je stejný, ale díky rozdílnému dávkování (70ml/film) je v 1l vývojky a spotřebě 2l modifikovaného regenerátoru lze naprosto spolehlivě a konzistentně vyvolat 29-30 filmů (začínám regenerovat až po druhém vyvolaném filmu nebo po prvním až třetím filmu dávám pouze po 50ml regenerátoru) Při silném převolávání/pushování je nezbytné dávat 70ml modifikovaného regenerátoru /film, ovšem mám vyzkoušeno, že vývojka dost dobře funguje při vyvolávání Ilford P3 Surveillance na EI 400-800 i při dolévání 50ml modifikovaného egenerátoru/film.
Postup v praxi je velmi jednoduchý:
- Ze sáčků se sypkými ingrediencemi vývojky si připravíme pracovní lázeň - stock - v objemu uvedeném na balení. Lahev si označíme D76 vývojka.
- Totéž uděláme s regenerátorem (originálním či modifikovaným, dle toho, pro co se rozhodneme, resp. jaký regenerátor získáme či si navážíme), lahev si označíme „D76 Regenerátor“ (či replenisher, jak je libo)
- Vyvoláme první film v pracovním roztoku vývojky (stocku) při doporučené teplotě, v doporučeném čase pro konkrétní film.
- Během vyvolávání, kdy máme část vývojky nalitou ve vývojnici a tudíž láhev s pracovním roztokem (stockem) není plná, nalijeme do této lahve odměřené množství regenerátoru (tj. cca 25ml pro originální regenerátor, 70ml pro modifikovaný regenerátor), lahev uzavřeme a opatrně promícháme (stačí několikrát obrátit)
- Po ukončení vyvolávání filmu vylijeme vývojku z tanku do lahve s vývojkou (stockem) až po hrdlo, lahev uzavřeme. Co se do lahve nevejde, vylejeme k likvidaci.
- Není třeba prodlužovat vyvolávací časy jako u neregenerované vývojky, neb postupně dodáváme do pracovní lázně (stocku) chemické látky vyvoláváním postupně spotřebovávané, vývojka neztrácí energii, zachovává si původní vlastnosti po celou dobu používání.
- Není třeba si značit ani pamatovat, kolik filmů jsme ve stocku již vyvolali, není třeba počítat, jaký čas vlastně pro vyvolání x-tého filmu použít (zejména, střídáme-li filmy různých značek, typů, citlivostí, je to dost náročné na bednu a pořádek v poznámkách)
- Při správné regeneraci vývojky je např. druhý a dvacátý film (totožného druhu a citlivosti), vyvolaný při stejné teplotě a ve stejném čase, naprosto srovnatelný.
Důležité upozornění: regenerovaná vývojka se neředí, ředěný pracovní roztok se neregeneruje, ale po použití se vylévá k likvidaci.
Samozřejmě, Kodak D76 či Ilford ID-11 nejsou jediné vývojky, které lze regenerovat, takže výše uvedený postup v bleděmodrém platí pro jakoukoli regenerovanou vývojku, bude se lišit pouze množství regenerátoru dolévaného do stocku po vyvolaném filmu, doporučené či předepsané výrobcem či vynálezcem/autorem té které vývojky.
Podpůrné materiály a použité zdroje:
http://jeffreysoper.com/node/101
v části 5 Formulary, odstavec „D76d , optional replenisher“
dále: KODAK Publication No. J-78, zejména strana 7-8
http://www.kodak.com...ubs/j78/j78.pdf
Příprava regenerátoru ke konfekční vývojce Ilford ID-11, podobného již nevyráběnému regenerátoru Ilford ID-11 R, ze zakoupené konfekční Ilford ID-11 je popsána zde:
http://www.ilfordpho...91256261906.pdf