Vyvolat černobílý film se dá v klidu i doma v koupelně (záchodě) případně i v ložnici. Jsou potřeba tyto věci:
- vývojnice, neboli tank
- vývojka
- ustalovač
- tekoucí voda
- místo pro usušení filmu (stačí koupelna)
No a pak je to snadné:
1. film se vloží do vývojnice a ta se pečlivě uzavře
2. do vývojnice se vlije vývojka a pak se chvilku počká (podle návodu výrobce), mezi tím se velmi doporučuje filmem hýbat. Jak, to záleží na typu vývojnice či návodu výrobce.
3. z tanku se vylije vývojka a
4. místo ní se do ní pustí vlažná voda a film se nechá vyprat. Délku opět určuje návod výrobce vývojky, filmu či zkušenost
5. do tanku se nalije ustalovač a zase se nějakou dobu počká. Je to podobné, jako u vývojky.
6. ustalovač se vylije a pak už se dá vývojnice otevřít a film se musí důkladně vyprat.
7. na závěr se do prací vody přidá smáčedlo (třebas saponát) a pak se film nechá pověšený (a zatížený) usušit a je hotovo.
Míchat si doma chemii je jistě možné, ale pro začátek je určitě nejlepší řešení použít hotovou chemii nějakého výrobce. Protože chci podporovat místní firmy, tak doporučuji www.foma.cz a jejich lektvary
Film se do vývojnice musí vkládat při úplné tmě, je potřeba si to natrénovat na světle s kusem staršího filmu a získat cvik a jistotu, že se to zvládne i bez kontroly zrakem. Není to nic těžkého, ale opravdu si to chce zkusit. A opravdu je třeba mít tmu, svítící displej pračky není vůbec vhodný doplněk.
Teplotu roztoků udává výrobce chemie i filmů, ale zkušenost praví, že pokud jsou všechny v pokojové teplotě, je to dobré. Už proto, že doma topíme na 19 až 20°C takže není potřeba řešit ohřívání Teplotu je potřeba dodržet u vývojky, stejně jako přesný čas vyvolávání. U ustalování je potřeba dodržet nejkratší dobu, když se o něco prodlouží, tak se nic nestane, pokud tedy film nezůstane v ustalovači hodinu.
Třeba Foma má na svých stránkách všechny technické listy i návody a opravdu to podle nich jde. Po získání zkušeností se dají dělat další fígle a experimenty, ale pro začátek si to chce několikrát zkusit přesně podle návodu a tím zjistit, jak na to. No a potom se lze odvážit na ty experimenty
Vyvolávání barevného filmu probíhá obdobně, jen je potřeba více chemikálií a je třeba opravdu dodržet všechny časy a teploty, jinak je výsledek sice umělecky určitě zajímavý, ale jinak nadraka. Určitě je lepší začít procesem černobílým, který snese i určité nedodržení teplot či časů. Rozdíl několika desítek sekund není většinou dramatický.