calon, on 17 Oct 2018 - 04:27, said:
Já peru Jobokaskádou 6min. A to je spolehlivé a dostačující. Ale papíry peru 15 min v proudící vodě a to si pořád říkám jak by to šlo zkrátit. Neexistuje nějaká předepírací lázeň? Něco co by ten kyselý ustalovač předepralo? Po ustálení papíry ještě chvilku máčím v samotné vodě až pak je peru. Mohl bych tam něco přilít.
mnohokrát již i zde na TK probíráno.
po neutrálním či zásaditém ustalovači netřeba.
zásaditá lázeň se po ustalování kyselým ustalovačem zejména u těžkých barytovaných papírů vodou pro rychlejší a lepší vyprání zbytků kyselého ustalovače a sloučenin stříbra z tlustého papíru i želatiny kyselým ustalovačem lehce či více utvrzené (záleží na typu ustalovače).
Kodak hypo clearing agent, Ilford washaid atd. - názvy komerčně dostupných přípravků,
nebo stačí navážit a rozpustit:
navážka pro 1 litr:
siřičitan sodný bezvodý 20g
disiřičitan (pyrosiřičitan sodný bezvodý) 0,2g
(možno si připravit zásobní koncentrát s desetinásobnou navážkou, pak před použitím pro potřebné množství ředíme v poměru 1+9)
koupel papíru 1-2 min v této lázni
pak důkladně vyprat.
(disiřičitan sodný je tu jen pro částečnou neutralizaci pH roztoku, lze jej úplně vypustit, ale u některých emulzí delší koupel v zásadité lázni může vést k znatelnému změknutí emulze a riziku možného jejího následného poškození při necitlivém zacházení)