No, jistý si v tomhle směru určitě nejsem, ale přece pokud dám před bílé světlo filtr určité barvy, dál mi propustí světlo stejné barvy jako má filtr. Tj. když použiju žlutý filtr, v hledáčku uvidím žlutě, nikoliv modře.
Pokud do cesty světla vstupujícího do objektivu (pro jednoduchost považujme toto světlo za ideálně bílé, obsahující celé viditelné spektrum) vložíš žlutý filtr, odečteš část modré složky, světlo zežloutne právě proto, že tam chybí část té modré. Proto žlutým filtrem v černobílé fotografii odfiltrujeme část modrého světla z jinak přesvícené modré oblohy. Takže žlutým filtrem zeslabíš modrou barvu - zatmavíš oblohu.
Subtraktivní filtrace barevnou hlavou (nebo subtraktivními filtry) odečítá z bílého světla žárovky jednotlivé složky a tím reguluje jejich poměr. Je to tedy opačně než u těch LEDek, z původně bílého širokospektrálního světla žárovky odstraňuji jednotlivé části spektra. Když jsou LEDky, jako u Popmarovy konstrukce jediným zdrojem světla, každá LED emituje svou část spektra a není od čeho odečítat, musíš pomocí PWM driverů snižit intenzitu svitu ledek jedné nebo druhé barvy a tak regulovat poměr jejich barev v celkovém osvitu.