K foťáku mám 2 filtry, žlutý a UV. Říkám si, žlutý filtr by měl teoreticky zadržet i UV paprsky, takže pokud fotím žlutým filtrem, nebude snad potřeba tam dávat ještě UV filtr. Neznám složení pigmentu ve žlutém filtru, ale předpokládám, že se bude chovat jako dolní propust pro vlnové délky delší než modré - paprsky o kratších vlnových délkách "narazí" do molekul pigmentu a dál už nejdou. Tak by se žlutý filtr mohl neúmyslně chovat i jako UV filtr. Může mi tuhle domněnku někdo potvrdit, případně vyvrátit?
Zadržuje žlutý filtr UV paprsky?
#1
Publikováno 21 červenec 2019 - 22:26:11
#2
Publikováno 21 červenec 2019 - 22:36:44
Je to tak, úplně přesně to ukazují spektrální křivky filtrů. Barva tedy není pigment, ale typicky vakuovým napařováním vytvořená vrstva krystalu potřebných charakteristik.
https://www.schneide.../BWHandbook.pdf
Přiložený soubor (y)
#3
Publikováno 22 červenec 2019 - 08:12:07
Každý filter, ktorý nasadíš na objektív, ma okrem svojej funkcie, teda odfiltrovanie určitej časti späktra aj funkciu UV filtra, a je jedno, o akú farbu sa jedna.
#4
Publikováno 22 červenec 2019 - 09:37:28
Kazde jedno sklo zadrzi cast UV spektra. To je fakt.
Opticke skla sa vsak vyrabaju zo skla, ktore vacsinu UV prepustia.
Na zvazenie: Aj objektiv je zo skla, a keby platila univerzalna pravda o zadrziavani UV sklom, nebolo by UV filtrov vobec treba.
Takze UV filtre su evidentne z ineho skla.
Ale najlepsie by bolo pozriet si spektralnu priepustnost daneho zlteho filtra, inak by som si to nejako vyskusal.
Dalsim problemom je, ze meranie cez UV filtre moze dat ine vysledky, ako bez neho, opat plati, ze si treba vsetkop overit v praxi.
#5
Publikováno 22 červenec 2019 - 18:20:43
berraneck: díky za poučení a pěkné spektrální křivky, to vypadá nadějně. Sice nemám nejnovější filtr, ale platit by to mohlo víceméně také i pro něj. Vlastně ani nevím, kdo ten můj žlutý filtr zplodil, je v nepůvodní obroučce.
keko: máš pravdu, sklo část UV zadržuje, jde jen o to, kterou. Běžné sklo proupouští UV-A, možná UV-B, ale UV-C málo. Což je nanic jak pro případ potřeby zadržet celé UV, tak pro případ potřeby celé UV propustit (OT poznámka: i na tomhle je vidět, že kompromisy jsou k ničemu (: ). Sklo objektivů podle mě propouští nějaké blízké UV, na které je film bohužel citlivý.
#6
Publikováno 25 červenec 2019 - 22:49:57
Modernejsi skla toho zbasti jeste vic - cim vic MC vstev, tim horsi transmisivita v teto casti spektra.
Fittry na propousteni UV jsou uplne specificka kategorie, protoze fyzika - pokud nejaky filtr ma pouzitelny peak na tech cca 360 nm, tak bude mit o neco mensi sekundarni peak na dvojnasobku vlnove delky. Jenze toho IR je mnohem vic, takze je to potreba nejak resit. Levne reseni je udelat sandwich s nejakym sklem blokujicim IR ale poustejicim UV (popularni je treba Schott S6812), ale o dost lepsi je pouzit astro filtry jako Baader U Venus, kde je naparena vrstva odrazejici IR.
0 uživatel(ů) prochází toto téma
0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních