Systém číslování ICA/ZEISS IKON:
V roce 1909 vznikla firma Ica sloučením firem Huttig, Krugener, Wunsche a Carl Zeiss Palmoswerk. V roce 1912 přibyl Zulauf. U nových kusů výrobků, které neměly výrobní číslo některé předchozí firmy, zavedli nový systém. Písmeno na začátku výrobního čísla a poté maximálně pět číslic. Někdy, méně často, je písmeno na konci. Taktéž se vyskytují pětimístná čísla bez písmena (možná použitá ještě před písmenem A, ale to jen odhaduji). V roce 1926, když vznikl Zeiss Ikon (sloučením Ica, Ernemann, Goerz a Contessa-Nettel), systém došel k písmenu L. Podle písmena lze tedy odhadnout stáří foťáku, ale jen velmi zhruba a u typů, které se vyráběly ve velkých sériích. Například takový stereoskopický Polyskop, kterých se tolik nevyrobilo, má nejvyšší písmeno J, přestože se prodával ještě na začátku třicátých let s označením Zeiss Ikon. V té době už byla používaná písmena P nebo Q. Stejně tak těla původem Ernemann mohou mít ještě v té době sedmimístné Ernemannovo výrobní číslo. Někdy kolem roku 1936 přišlo písmeno Z a poté znovu od A, ale to už je doba, kterou se detailně nezabývám.
Výrobní číslo se nejčastěji nachází vedle okénka, vymezujícího formát snímku. Takže u deskáčů je vidět po sejmutí matnice, u filmových foťáků po otevření zadní stěny. Ale například u Ikonty se hledá hůře. Po otevření foťáku se nachází na polepu, tam kde je normálně přikryto hledáčkem (u nejstarších kusů na bočním plechu).
Výrobní čísla objektivů Carl Zeiss (Tessar, Triotar, Protar, Amatar...) a jejich přibližné stáří lze nalézt v různých zdrojích. Objektivy Novar, Dominar, Hekla apod. nevyráběl Carl Zeiss, ale Ica a posléze Zeiss Ikon (případně subdodavatelé). Číselná řada je tedy odlišná. Vztah k roku výroby je ale překvapivě velmi podobný jako u Carl Zeisse, od třicátých let už Novary a spol. výrobní číslo nemají.
Další zajímavý údaj je číslo závěrky Compur. Nachází se na boku závěrky. Na netu lze taktéž nalézt vztah k roku výroby. Ale tady pozor. U novějšího typu Compuru s velkým kroužkem (rim set) jsou čísla vyšší než 1 000 000 a vzestupná, takže stáří lze přibližně určit. U staršího typu s malým kolečkem (dial set) je situace složitější. Do roku 1912 se vyráběla pouze pneumatická závěrka Compound a čísla došla zhruba k 250 000, když se začal vyrábět také Compur a číselná řada pokračovala pro oba typy. U foťáků Zeiss Ikon z konce dvacátých let se ale vyskytují téměř výhradně Compury s čísly 100 000 až 250 000. Z toho plyne, že tento číselný rozsah zopakovali. Ani čísla 300 000 až 900 000 se mi nezdají příliš vzestupná, takže stáří dial set Compuru se určuje poměrně těžko.