Potřeboval jsem změnit způsob sušení filmů z kamery, protože stávající způsob zavěšení filmu do smyček ve sprchovém koutu nebyl dobrý. Jak filmu schne emulze, kroutí s filmem a pokud ho člověk nehlídá má tendenci se k sobě lepit. Ano, daly by se na spodní konce smyček zavěšit závažíčka, ale chtěl jsem to pořešit jinak. Přeci jen blokování sprcháče občas taky vadí.
Nakonec jsem se inspiroval sušákem na film Lomo STP-1. Ideální by bylo ho asi rovnou koupit, ale při cenách 5-7,5kKč jsem si klepal na čelo a řekl si, že s mými možnostmi je to brnkačka vyrobit.
Plastové díly jsou výtisk z 3D tiskárny, materiál PETG takže voda mu nic neudělá. Navíc se s ním snáze tiskne než s ASA (ABS) a PLA není nijak odolné. Dole to drží závitové tyče M8, dráty jsou svařovací TIG dráty AlMg3 pr.3,2mm. Průměr bubnu je 300mm, délka 650mm. 30m filmu 16mm se tam vleze v pohodě. Vnitřní rozpěra je nutnost, protože 3,2mm dráty nemají extra pevnost a na tu délku se prohýbají. Tím se povolí už natočené smyčky a není to ono. Vnitřní rozpěra je laserem řezaná z Al plechu ENAW5754 tl.3mm. Větší průměr Al drátu jsem nikde nesplašil. Lomo má ty dráty ocelové, průměr tak 4-5mm. Ale s hliníkem se lépe pracuje.
Celé je to velice lehké, snadno se to dá rozebrat a složit do skříně.
Oproti fotce jsem ještě vnitřní rozpěře ubrousil špičky založení až pod úroveň drátu, jaksi to vadilo filmu při navíjení. Toto je takový první prototyp, ještě budu pro pro kamaráda dělat jeden kus. Výroba samotná není složitá, ale díly z 3D tisku velmi trvají. Celkem 22h. Náklady jsou velmi malé - drát stojí 6,50Kč/ks, závitovka 25kč/ks, 3D tisk nemám spočtený ale taky málo. Bižuterie spojováku dejme tomu 50-70kč. Kdo by chtěl mohu poskytnou STL modely pro 3D tisk a seznam materiálu.
Ještě mám v hlavě celokovový sušák, rozkládací, kompletně laserem pálený z nerez plechu, ale to je zatím projekt na podzim. Aktuálně má firma tolik práce, že vplížit se na laser aspoň na pár minut je dost hardcore. No, uvidíme.
Uvítám připomínky pro zlepšení konstrukce.