Dobrý deň milí milovníci fotografie a určite aj chémie.
Som študentkou chémie a technológie materiálov pre konzervovanie a reštaurovanie a aktuálne pracujem na bakalárskej práci. Veľmi ma zaujímajú historické fotografické techniky, konkrétne daguerrotypia a spôsoby, akým sa tieto fotografie upravovali, konzervovali a uchovávali. Potrebovala by som však zostrojiť fotoaparát, prípadne spolupracovať s niekym, kto už taký fotoaparát má a bol by mi ochotný ukázať ako sa s tým pracuje aby som získala fotografiu. Mojim cieľom je získať jednu fotografiu (nie historickú), na ktorej prevediem svoj výskum. Určite nechcem žiadnym spôsobom fotografie poškodzovať a znižovať tým ich hodnotu.
Keďže som v tejto oblasti začiatočník, rada uvítam akúkoľvek pomoc, skutočne sa nechcem vzdať tejto konkrétnej témy.
Vopred veľmi pekne ďakujem.
#1
Publikováno 11 listopad 2021 - 20:30:49
#2
Publikováno 11 listopad 2021 - 21:30:07
Taky pěkně zdravím. Fíha, to by mě zajímalo, jestli se tu najde někdo, kdo daguerrotypii zkoušel, neřku-li umí. Mylím, že zhotovit ji bude dnes dost náročné, možná to někdo zvládne. Ale jinak doporučuju obrátit se na pana Štanzela, kurátora fotografických sbírek z NTM
https://www.ntm.cz/i...a-tomas-stanzel
Ten se zabýval právě uchováváním a restaurováním ambrotypií a předpokládám, že i o daguerrotypiích bude vědět hodně, navíc je s ním skvělá komunikace. Doporučil bych ho i jako konzultanta pro výzkum.
#3
Publikováno 12 listopad 2021 - 07:25:34
Pekne rano Vanessinko,
jestli jde jen o jeden obrazek a ne o proces, pokusil bych se nejakou zakoupit. To je jista a podstatne levnejsi cesta.
Paklize chces svoji vlastni, priprav si medenou desticku, nech ji nekde postribrit a dokonale vylestit. Tak jak se lestila stribrna zrcadla.
Do krabice od bot dej misku s krystalky jodu a desticku na ni poloz. Krabici pro jistotu zabal do cerneho pytle a umisti do tepla.
Po nekolika dnech za bezpecneho cerveneho svetla zkontroluj. Jestlize stribro ztmavlo, pravdepodobne se vytvorila citliva vrstva.
Zaroven si najdi nekoho v okoli, kdo ma historicky fotak na kazety, ten si omer a udelej si vlastni kazetu na miru fotaku a desticce.
Nemam ale tuseni jak muze byt citliva. Tady pomuze studium a jak nahore zmineno Tomas.
Na vyvolani potrebujes rtutove pary, to jest zas nejakou svetotesnou krabici tentoktrat s okenkem, aby bylo videt jak se obraz
vyvolava. Na dne krabice nejspis vyhrivana miska s par kapkama rtuti.
Delal bych to venku a moc u toho nedychal, rtutove pary jsou velmi toxicke.
Ustaleni je pak selanka, 10% roztok thiosiranu 10 minut.
Jdes do toho?
#4
Publikováno 12 listopad 2021 - 07:27:46
To okenko cervene, samozrejme. Otestoval buch ho na fopapire, jestli je "sptavne" cervene.
#5
Publikováno 12 listopad 2021 - 07:40:59
Přesně tak, řešilo se to v tomto vlákně. http://www.temnakomo...-daguerrotypie/ Lze to vyvolat i tzv. Becquerelovou metodou bez rtuti, ale pokud to má být pro výzkum, možná to nebude ta správná metoda.
#6
Publikováno 12 listopad 2021 - 10:21:30
ano, predpokladam, ze aj okrem mna su tu ludia, ktori robili pokusy s dagerotypiou (ani sposob pisania nazvu tej nadhernej techniky nie je jednoznacne a jednoduche... ). za cca 2 roky som urobil styri dagerotypie formatu 9x12cm, prve tri som vyvolal s Becquerelovou metodou a posledu s ortutovou parou. cela technika je zlozita, miestami aj nebezpecna a vobec nie je pre zaciatocnikov. z historickych technik 19. storocia som vyskusal a desatrocia aj pouzivam rozne procesy, ale toto aj pre mna bola dost silna kava. momentalne v pokusoch nepokracujem, lebo v tmavej komore nemam na to bezpecne technicke podmienky a z dovodu zlozitosti nemam na to ani cas, ani silu. dufam ale, ze to bude aj inak.
z blizkeho okolia mozem Vam odporucat pana Ondreja Pribyla (v NTM Praha by asi p. Stanzel mal by mat na neho kontakt a samozrejme aj p. Stanzela...) a v poslednych rokoch bol velmi aktivny p. Bakody Mate z Madarska http://daginhun.blogspot.com/ a tiez p. Agardi Attila tiez z Madarska, priamo z Budpesti https://cdags.org/ga...-attila-agardi/
ked mate otazky, tak prosim napiste sspravu sem, alebo mailom /kontakt mate v mojom profile.
.
#7
Publikováno 12 listopad 2021 - 17:44:43
Kýžené obrázky tvoří v ČR třeba https://www.ondrejpr...z/daguerrotypie
#8
Publikováno 12 listopad 2021 - 19:04:14
... a este jedna priloha, aby som vyvratil moje vlastnie tvrdenia
.
#9
Publikováno 13 listopad 2021 - 00:26:12
Rtuť je silně neurotoxická, opravdu to není legrace a práce s ní vyžaduje velmi zkušeného chemika, vybaveného patřičnými znalostmi a zařízením. Daguerrotypisti umírali mladí a v dnešní době jsme vystaveni tolika jedům, že rtuť opravdu není něco, co nutně potřebujem.... Apeluji na opatrnost a zdravý rozum!!! Ač nejsem fanda nařízení EU a mám v zásobě slušný počet rtuťových baterií a teploměrů , jejich zákaz masového používání nevnímám jako úplný nesmysl.
#10
Publikováno 18 listopad 2021 - 10:41:20
Někde jsem zahlédl i nertuťovou verzi..
Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:daguerrotypie, daguerre
Alternativa →
Historické fotografické techniky →
DaguerrotypieZaloženo od andysek77 , 18-duben 2014 Daguerrotypie, daguerre, niepce a 4 více... |
|
|
1 uživatel(ů) prochází toto téma
0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních