Přejít na obsah


Fotka

Sraženina v ustalovači TF-2


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 185 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 8 červenec 2024 - 20:52:28

Dobrý den, velice mne znepokojuje jedna věc, a tou je… sraženina v ustalovači TF-2 (a její dopad na emulsi Fomapanu 100).

Objednával jsem v minulosti thiosíran sodný, pentahydrát, a vyráběl z něj tento ustalovač bez problémů. Problémy se objevily v momentě, kdy začal chodit v jiném balení a po otevření byla cítit vůně zrajícího sýra. Nepodařilo se najít přímé spojení mezi jiným balením, jinou vůní a funkčností thiosíranu, ale okamžitě se objevil následující problém.

Ihned či pár minut po namíchání se i ve zcela novém ustalovači vytvoří sraženina v podobě černých teček. Lze odfiltrovat. Vytvoří se znovu. Lze odfiltrovat znovu. Na funkci ustalovače nemá vliv, délka zprůhlednění monitorována.

Z toho zprvu vyvstávají dvě zcela zásadní otázky:

a) Proč se tak děje?
B) Mohou i po filtraci zůstat v ustalovači nějaké částečky a ty se pak napevno zabudovat do emulse, načež se projeví jako bílé tečky na zvětšenině i skenu?

Mám nově vyvolané dva testovací filmy ustálené v takovémto ustalovači a na obou se to nachází. Prach to není a ani zaschlé kapky to nejsou. A těch teček jsou tam mraky. Nezmizí po novém vyprání, po štětečkování, po ofukování ani po použití utěrky s IPA (samozřejmě jen na straně podložky).

A nyní vyvstává otázka třetí:

c) Jak tomuto zamezit?

 

V příloze se nalézají výřezy. Ano, je tam vidět i škrábanec, ale to je z předchozí navíječky, kterou nyní již nepoužívám.

 

Vyvoláno v FX-55, exponováno jako ISO 125 po předchozích testech zóny I a IX.

Děkuji!

 

icon_mrgreen.gif

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 280 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 8 červenec 2024 - 21:05:51

Na otázku a) odpoveď nepoznám. Postrádam otázku B). A na otázku c) je jednoduchá odpoveď. Treba používať iný ustaľovač. :cool:


  • 0

#3 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 280 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 8 červenec 2024 - 21:07:42

Na otázku a) odpoveď nepoznám. Postrádam otázku B). A na otázku c) je jednoduchá odpoveď. Treba používať iný ustaľovač. :cool:

A ejhle. Už sa objavila otázka B)


  • 0

#4 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 185 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 8 červenec 2024 - 21:13:45

Dobrý den, velice děkuji za odpověď. Otázka bé tam je, ale b a závorka udělá přesně toto: B) .

 

Jiný ustalovač mohu použít, ale TF-2 je zásaditý a skvěle se vypírá a jiným funguje, i mně dříve fungoval. :oops:


  • 0

#5 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 271 příspěvků(y)
Reputace: 220

Publikováno 9 červenec 2024 - 02:34:56

V jaké chemické čistotě kupuješ thiosíran a kdo je výrobcem?
  • 0

#6 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 127 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 53

Publikováno 9 červenec 2024 - 14:50:58

pODLe fotografií jsou to jednoznačně nečistoty z vypírací vody (potažmo asi z ustalovače) možná příčina : razantně se změnila kvalita vody použité na roztok, thiosíran je skutečně pentahydrát? existuje bezvodá varianta, která se dávkuje místo 250g/l   160g/l bezvodé, Zápach, pokud nečpí mírně po síře - taky to nemusí být thiosíran. Balení je zjevně staršího data? ...

Doporučuji vyhodit,

objednat z Fichema.cz, jsou rychlí a spolehliví, mají hafo dalších chemikálií, bez živnosŤÁKU.

Tečky jsem měl taky, řešení - velká nálevka s žebry (vyrobené tavnou pistolí) a filtrační papíry kruh 240 mm jsou drahé ale fungují, objednat nejhustší variantu papíru zde:

Laboratorní technika

Do 10 l kanistrů napustím vodu z našeho ultratvdrého vodovodu, přidám 20g chelatonu 3, promíchám a druhý den filtruji do 5 l P%ET

(Místo chelatonu 3 lze použít Na3PO4, Na2HPO4, cca 2-3g litr - po několika dnech se na dně objeví silná vrstva kalu - Ca a Mg ionty způsobující tvrdost vody - slít, odfiltrovat - od té doby tečky nemám.,


  • 1

#7 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 185 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 9 červenec 2024 - 20:30:16

Dobrý den,

 

děkuji za poučné odpovědi!

 

Tento thiosíran jsem pořídil ve Fichema a tam nabízejí technickou kvalitu.

 

Domácí vodu používám stále stejnou a na roztoky a poslední praní destilovanou nebo RO od kolegy. V různých ojedinělých případech posbíraných napříč léty jsem dokonce i na poslední praní a roztok (včetně TF-2) použil vodu z kohoutku a tento problém jsem neměl (nebyla sraženina ani tečky).

 

Thiosíran je skutečně pentahydrát a nikoli bezvodý. Balení bude tak rok staré. Z Fichema, ale jiné, než posílali předtím - jiná pixla i jiná vůně, stejný produkt v e-shopu. K tomu nápadně nažloutlá barva a velikánské hroudy (ale takto to již přijelo).

 

Postup s chelatonem 3 je velmi zajímavý. A nezmění to pH? A lze použít i Na3PO4 x 12 H2O? A takto upravená voda se hodí pro míchání roztoků i pro závěrečné praní? A lze přefiltrovat i pomocí skládaného filtru Filtrak 3b?

 

Děkuji velice!


  • 0

#8 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 127 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 53

Publikováno 9 červenec 2024 - 22:20:45

Chelaton 3 naváže všechny soli tak, že jsou rozpustné, vodu není třeba vařit. Pokud není, stačí přidat fosforečné sodné nebo draselné s´oli, nesmí však být kyselé, takže ne NaH2PO4, KH2PO4  klidně hydráty  Na..., Na2, ....K, ....K2 .....s vázanou vodou. %přidává se i uhličitan sodný- soda, do rána to vytvoří bílý sediment, budete se divit kolik toho ve vodě je, zvlášť když se to povaří a nechá vychladnout.

Přídavek chelatonu 3 resp. jeho podobný ekvivalent !Calgon" -hexametafosforečnan sodný - způsobí že se soli rozpustí a v lázni pak nevadí - voda je čirá.  chelaton ovšem není nejlevnější.


  • 0

#9 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 127 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 53

Publikováno 9 červenec 2024 - 22:21:39

před týdnem mi přišel thiosíran z fichemy, zkontroluji ho a dám vedětž.


  • 0

#10 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 271 příspěvků(y)
Reputace: 220

Publikováno 10 červenec 2024 - 15:17:32

Já mám také nakoupeno z Fichemy... barva cistě bílá, pár hrudek pach tvarůžku. Namíchal jsem dnes taky další nový a nic se mi nevysráželo. Jo a expiroval před 10.dny. Jen pro doplnění.
  • 0

#11 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 127 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 53

Publikováno 10 červenec 2024 - 16:32:14

Můj teda smrdí taky, je v bílých hroudách, a jsou tam černé hrudky - asi vymeteno z vagonu, objednám jiný, menší balení, cena je zatím lidová


  • 0

#12 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 185 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 12 červenec 2024 - 07:15:25

Dobrý den, děkuji za odpovědi. To je velmi zajímavé.

Můj thiosíran asi cestou navlhnul, a tak vytvořil hroudy. Ale pracuje.

Jsem z toho jelen.

Namíchal jsem dva stejné ustalovače. Jeden ihned po namíchání zežloutnul, zhnědnul, zešednul, zčernal a pak z něj začaly vypadávat kousky, které klesaly ke dnu. Druhý vydržel do druhého dne čirý a až po prvním filmu udělal to samé.

To musí být něco ve vodě, co se tímto způsobem dá postříbřit. Tedy pokud je to stříbro.

Zaráží mne, že se to stalo i s destilovanou vodou. Ale ony některé vody jsou destilované a některé jsou destilovanější. To se ostatně potvrdilo i při posledním praní, kdy jsem s destilovanou vodou měl asi jen o dvě zaschlé kapky na filmu méně než s vodou z kohoutku, jinak to bylo úplně stejné.

Ironicky by tohle mohlo prodloužit životnost ustalovače, protože jeho vyčerpanost záleží na obsahu rozpuštěného stříbra, no a pokud je to stříbro, tímhle způsobem se z ustalovače vyndalo. 🤣

Ustalovač funguje, čas zprůhlednění dosahuje 30 s. Musí se to filtrovat, protože jinak se ty kousky zabudují do emulse a udělají tečky. Asi. Možná.

Jestli se to vytvoří znovu zřejmě bude záležet na tom, jestli se ve vodě nachází ještě něco, co by se dalo postříbřit. Asi.

Je to velmi složité a zajímavé.
  • 0

#13 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 122

Publikováno 12 červenec 2024 - 13:14:11

Obdivuju vaše odvážné až dobrodružné povahy, já bych to už dávno zbaběle reklamoval:)

 

Thiosíran sodný pentahydrát - chemikálie ve formě velkých krystalů bez barvy a zápachu. Všechno, co vypadá jinak, je vadné. Pokud to páchne po uleželém sýru, je to asi nějaká sloučenina síry, možná polysulfid sodný (sirná játra), který se používá pro patinování šperků, neboť oxiduje meď a stříbro (kohoutková voda často obsahuje ionty kovů, použitý ustalovač samozřejmě stříbro), též pro tónování fotografií. Při nezáměrném styku s fotografickými materiály sloučenina vražedná (pro ně). Ale nejsem chemik, klidně ten thiosíran může být znečištěn něčím jiným - jisté je, že znečištěný je..

 

Kvalitní a levný thiosíran (pod názvem Cl minus) jsem koupil na webu Filtracnimaterialy.cz. Mezi bazénovou chemií je, mimochodem, možno nalézt plno zajímavých věcí. A řekl bych, že pokud se ten thiosíran sype do bazénů (slouží k vychytávání chlóru), respektive je ve kvalitě podle normy na úpravu pitné vody, měl by být kvalitní. Příznačné je, že Fichema nabízí bazénovou chemii také, ale thiosíran má pod záložkou "Chemie - technická kvalita"..

 

Jinak ustalovač oproti TF-2 jen lehce zásaditý: 240 g thiosíranu + 50-60 g siřičitanu. Funguje a odpadá nutnost Kodalku.


  • 1

#14 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 127 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 53

Publikováno 12 červenec 2024 - 22:53:48

Dobrý den, děkuji za odpovědi. To je velmi zajímavé.

Můj thiosíran asi cestou navlhnul, a tak vytvořil hroudy. Ale pracuje.

Jsem z toho jelen.

Namíchal jsem dva stejné ustalovače. Jeden ihned po namíchání zežloutnul, zhnědnul, zešednul, zčernal a pak z něj začaly vypadávat kousky, které klesaly ke dnu. Druhý vydržel do druhého dne čirý a až po prvním filmu udělal to samé.

To musí být něco ve vodě, co se tímto způsobem dá postříbřit. Tedy pokud je to stříbro.

Zaráží mne, že se to stalo i s destilovanou vodou. Ale ony některé vody jsou destilované a některé jsou destilovanější. To se ostatně potvrdilo i při posledním praní, kdy jsem s destilovanou vodou měl asi jen o dvě zaschlé kapky na filmu méně než s vodou z kohoutku, jinak to bylo úplně stejné.

Ironicky by tohle mohlo prodloužit životnost ustalovače, protože jeho vyčerpanost záleží na obsahu rozpuštěného stříbra, no a pokud je to stříbro, tímhle způsobem se z ustalovače vyndalo.

Ustalovač funguje, čas zprůhlednění dosahuje 30 s. Musí se to filtrovat, protože jinak se ty kousky zabudují do emulse a udělají tečky. Asi. Možná.

Jestli se to vytvoří znovu zřejmě bude záležet na tom, jestli se ve vodě nachází ještě něco, co by se dalo postříbřit. Asi.

Je to velmi složité a zajímavé.

nejsa chemikem neprezentuj nepravděpodobné teorie zde


  • 0

#15 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 581 příspěvků(y)
Reputace: 278

Publikováno 13 červenec 2024 - 07:17:28

Jestli chceš můžu ti poslat trochu Thiosíranu co používám já. Abys mohl porovnat jestli je to tím Thiosíranem. Ten můj je dlouhodobě ověřený a v pořádku. 


  • 0

#16 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 185 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 20 červenec 2024 - 21:18:48

Dobrý den, velice děkuji, už mám jiný a ten tohle nedělá. Tedy bylo to thiosíranem, který byl nějakým způsobem znečištěn.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních