Přejít na obsah


Fotka

Makro foto


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 IVO37

IVO37

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 14 červenec 2024 - 18:47:22

K mému Olympusu OM mám objednané mezikroužky ( s přenosem clony). Jaký objektiv je pro makro pokusy vhodnější. Základní 50mm, nebo 135mm ? 


  • 0

#2 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 491 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 116

Publikováno 14 červenec 2024 - 20:36:57

Z hlediska konstrukce objektivu rozhodně základní 50, spíš než teleobjektiv. Pokud chceš opravdu dobré výsledky, sežeň si redukci a používej zvětšovací, reprografické nebo velkoformátové objektivy, ideálně symetrické konstrukce typu Dialyt, ty podávají stejný výkon napříč měřítky, většina ostatních objektivů je korigována pro určitou oblast zvětšení, respektive vzdáleností (fotografické ne-makro objektivy pro vzdálenosti od cca půl metru do nekonečna) a v ostatních podávají horší výkon (tzn. optické vady se projevují více).
  • 1

#3 PBlue

PBlue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 15 červenec 2024 - 16:04:46

135ka f4,5 da vic distance a je optimalizovana do zvetseni 0,5 a subjektivne kresli skvele, akorat i nas je trochu predrazena (vetsinou). Doporucuji koupit napr. s Holandska nebo pri znamosti z USA. K Omku se mi zda idealni variabilni mezikrouzek, bez nej nejde ta makro 135tka ani nejde pouzit a je i na nekonecno potreba. Preji hodne zabavy u makra na film :-).
  • 0

#4 PBlue

PBlue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 červenec 2024 - 09:19:22

Omlouvám se, pokud jsem se někoho dotknul (jak jsem vypozoroval z vedlejšího vlákna k pentaxu 17), ale post byl narychlo a trochu jsem si to špatně vysvětlil vzhledem k příspěvku výše. Takže to zkusím napravit.

Plně souhlasím iuliuzz. Z mých osobních zkušeností jsem chtěl říci, že volba objektivu může být silně závislá na motivu. Neuvědomil jsem si, že IVO37 má zřejmě volbu pouze ze standartních konvekčních objektivů, tam přesně platí ta skutečnost o objektivech tzv. "tele" konstrukce.

Z osobní zkušenosti vím, že pokud člověk fotí makro venku (hmyz, květinky apod.) tak při zvětšení nad 1:2 (0,5) může už s 50mm objektivem být problém, že si člověk začne stínit, když je na slunci. Neřkuli, to že mu začne silně ubývat množství světla, které reálně dopadá na fotografický materiál (při 1:1 je to čtvrtina) a do toho si ještě cloní, aby byla přijatelná hloubka ostrosti. Takže bude vhodný citlivější film. Můj osobní odzkoušený postup v makrofotografii (který jen sděluji a nikomu nenutím) byl klasický zoom 35-105mm s makro režimem. Pro začátek plně postačující, ikdyž zvětšení bylo cca 0,3. Pak jsem za mrský peníz pořídil 50tku zuiko makro a narazil jsem právě na problém s tím, že si vlastně zacláním a jsem moc blízko motivu. Pokud jsem šel na 1:1 tak už bylo potřeba to dát na stativ nebo pojezd od magnifaxu (měl jsem štěstí, že dávný dárce mi ho daroval i s reprodukčním raménkem :-) ).

Dalším krokem byla 135mm zuiko makro, ke které je nutný mezikroužek (ideálně ten variabilní=je vysouvací s areatací, aby bylo možné dosáhnout poměru zvětšení 1:2=0,5 na co byl objektiv navržen - ano dle dnešní metriky to není pravé makro) nebo měchu (na tělo nelze totiž tento objektiv přidělat na přímo). Jsem s výsledky pro svoje zcela osobní potěšení s focením brouků a rostlinek doma na zahradě a v lese plně spokojen a pokles světela při zvětšení 0,5 je stále ještě dobrý a to i pro focení pod mrakem z ruky bez nutnosti blesku. Zpravidla jsem používal Deltu400 a jednou jsem zkoušel fomu 200 (ta byla dost na hraně pro focení z ruky za lehce horších světelných podmínek).

Jo a ještě jedna poznámka na okraj pro problémy s ostřením na standartní matnici jsem nakonec skončil u 1-4 matnici, která je bez klínu a mikro prizmatu a v daném tandemu jsem plně spokojen.

Možná pro inspiraci, pokud zakladatel vlákna není moc s makrem seznámen neuškodí si přečíst následující booklet (ikdyž to byl původní propagační materiál Olympusu):

https://www.alanwood...manual-0878.pdf

 

Ve finále si však každý musí rozhodnout sám čím chce fotit  a co mu vyhovuje a dát si dohromady sadu dle požadavků a finančních možností.

 

Jinak pokud člověk má oba objektivy, tak bych se nebál obětovat jeden film a otestovat obojí. Ty vady se projeví nakonec i v závislosti na finální velikosti zvětšeniny (hádám že třeba na 10x15 to třeba pozorovatelné moc nebude).

 

Přeji dobré světlo a dostatečnou vytrvalost pro makro. Ta je zde většinou trochu potřeba.  :-P


  • 0

#5 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 101 příspěvků(y)
Reputace: 427

Publikováno 16 červenec 2024 - 09:37:59

Já mám 3 makro objektivy, konkrétně 50 mm, 100 mm a 200 mm. Nejraději jsem fotil tím prostředním kvůli trochu delšímu odstupu oproti padesátce, přesně kvůli tomu stínění. Na druhé straně ta padesátka je ve většině ohledů praktičtější už jen kvůli rozměrům a hmotnosti, stejně jako hloubce ostrosti. Dvoustovku mám jenom ve vitrínce do sbírky, nefotil jsem s tím asi nikdy.
  • 0

#6 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 382 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 16 červenec 2024 - 13:17:44

S Nikony jsem postupně na makro měl:

zoom Sigma 70-300

pak Af-D Nikkor 28-105

... na objevování makro světa dobrý...ověřil jsem si, že mě to zajímá,

(oba zoomy s makro nastavením - myslím, že do 1:2)

 

Přechod na micro Nikkor Af-D 105/2,8 byl kvalitativním skokem - vyhovoval mi nejvíc (umí do 1:1)

Později dokoupený MF micro Nikkor Ai-S 55,/2,8 jsem na makro používal minimálně.

Rovněž mezikroužky - sice jsem měl, ale téměř nepoužil.

Měch jsem nikdy neměl.

Na hledáček se mi na pokuk i ostření osvědčil úhlový nástavec s přepínatelným 1-2x zvětšením.

Šel bych pro začátek cestou 135 mm.... ovšem je otázkou, co chceš makřit a v jakém zvětšení.


  • 0

#7 IVO37

IVO37

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 16 červenec 2024 - 18:54:12

Žádnou vážnou práci v makrofotografii neplánuji. Jsem penzista a chci jen pro zábavu fotografovat něco jiného. Na můj Olympus (filmová klasika) mám zatím jen 50mm a 28mm. Specializovaný makro objektiv na moje hrátky nechci. Děkuji za všechny přínosné příspěvky.


  • 0

#8 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 257 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 74

Publikováno 18 červenec 2024 - 15:15:43

V tom případě existuje ještě možnost použít předsádkovou čočku. Dá se koupit hotová, nebo i vyrobit. Měl jsem kliku, že jsem v zásobách našel kvalitní "čočku" - ve skutečnosti to byl patrně objektiv z nějakého dalekohledu. Pasovalo to shodou okolností do závitového kroužku od filtru. Pak jsem dokonce kanibalizoval dalekohled z Lídlu za pětistovku a taky to fungovalo dobře. V dnešní době by neměl být problém vyrobit případně nějakou redukci na 3D tiskárně nebo využít redukční kroužek na přechod mezi různými průměry závitů filtrů a do toho čočku vlepit. Záleží, jak moc se Ti chce něco vyrábět, mě to baví.

Ale asi je cesta nejmenšího odporu koupit to hotové, jsou i sady pro různá zvětšení.

https://www.fotoskod...order=price_asc

Vlevo zadej průměr Tvého závitu na objektivu a můžeš vybírat. Potom se ještě podívej, jestli to někde nemají levnější. Škoda je v centru Prahy, tak může mít ceny vytočené nahoru.


  • 0

#9 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 101 příspěvků(y)
Reputace: 427

Publikováno 19 červenec 2024 - 20:35:55

Nebo přiměřený mezi kroužek, to je také dobré řešení.
  • 0




2 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 2 návštěvníků, 0 anonymních