Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Jakou barvu na začernění interiéru opravovaného fotoaparátu?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 pavelp

pavelp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 53

Publikováno 13 srpen 2024 - 09:01:05

předělávám kinofilmový fotoaparát na použití se středoformátovým objektivem. cílem je domácí verze xpanu...
ve fotoaprátu jsem musel odbrousit překážející kov (nějaká stříbrná slitina) teď bych rád celý interiér začernil. poradíte prosím nějakou vhodnou barvu, která by byla pěkně matně černá ale hlavně barvu, která by dobře držela? díky...


  • 0

#2 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 793 příspěvků(y)
  • LocationMarianka
Reputace: 381

Publikováno 13 srpen 2024 - 10:22:18

Ahoj, ja som (plast) čiernil AK13001 Black Knight,
Prišla mi o kúsok matnejšia než Tamiya XF-69 (NATO black).
Obe sú to akryly.

Alebo pohľadaj 'Vantablack' - len tá cena.
  • 1

#3 pignon

pignon

    Nováček

  • Předplatitel
  • 465 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 13 srpen 2024 - 12:55:21

Na strankach musoublack.com je jak barva, tak ruzne flockovaci folie
  • 1

#4 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 576 příspěvků(y)
Reputace: 277

Publikováno 13 srpen 2024 - 17:52:12

Nebo jdi do výroby vlastní černé (i když kaligrafické) barvy. .... Se mi vybavilo tohle video.  .... V našich zemích se používala podobně duběnka.  https://www.youtube....h?v=5Uoo_TW8yiU


  • 0

#5 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 98 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 14 srpen 2024 - 08:13:18

Dej si bacha na chemickou expozici. Mám negativní zkušenost s černým fixem a razítkovou barvou. Nemusí to být ani na dotyk. Po týdnu ležení negativu ve foťáku jsem měl chemicky naexponovanovanou papírovou záslepku okýnka v zádech co je cca 2 mm od roviny filmu. Pravda byl to oboustranně politý RTG, tj. emulze byla i na straně záslepky, ale kapku to nasere...


  • 0

#6 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 257 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 74

Publikováno 14 srpen 2024 - 23:08:50

Doporučuju navštívit nějaké astronomické fórum. Nadšenci vyrábějící amatérské dalekohledy vědí nejlíp, čím začernit tubus proti odrazům světla.


  • 0

#7 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 270 příspěvků(y)
Reputace: 220

Publikováno 15 srpen 2024 - 02:35:27

Nezaměřuj se při hledání vhodné barvy na horní lak ale na primer v černé barvě. Je toho ma trhu spousta.zejména pro automotive. Hlavně ať tvrdidlo není na bázi peroxidu. To už by generovalo Russeluv efekt...
  • 0

#8 pavelp

pavelp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 53

Publikováno 15 srpen 2024 - 21:09:58

moc děkuju za rady. testování začnu s tímhle:

https://www.imago.cz...rth-black-paint

 

stojí pár korun, tak ji zkusím i kdyby to byla jen slepá ulička... 


  • 0

#9 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 257 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 74

Publikováno 15 srpen 2024 - 23:10:25

Vypadá zajímavě. Jenom mě zmátlo tohle: "Po smíchání s univerzálním akrylovým médiem vytváří barvu, která nejen zaujme, ale zcela pohltí světlo."

Dá se to tedy rovnou použít, nebo je to jenom pigment, který se musí smíchat s akrylovou barvou ?


  • 0

#10 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 11

Publikováno 16 srpen 2024 - 12:49:25

Vypadá zajímavě. Jenom mě zmátlo tohle: "Po smíchání s univerzálním akrylovým médiem vytváří barvu, která nejen zaujme, ale zcela pohltí světlo."

Dá se to tedy rovnou použít, nebo je to jenom pigment, který se musí smíchat s akrylovou barvou ?

 

Rovnou ne, je to pigment.


  • 0

#11 pavelp

pavelp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 53

Publikováno 16 srpen 2024 - 18:10:01

našel jsem youtube video ve kterém kdosi srovnává několik různých barev a tuhle používal přímo. pochopil jsem to tak, že možné ji použít tak jak je, nebo přimíchat do akrylové barvy. ale uvidíme, už je na cestě, tak dám vědět jak to dopadlo. teď hlavně doufám, aby byla alespoň trochu odolná a držela...


  • 0

#12 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 11

Publikováno 16 srpen 2024 - 22:18:51

Tak dej pak vědět. Použít jako "primer" přímo třeba na figurku půjde, ale jestli to bude držet ve foťáku...


  • 0

#13 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 104 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 71

Publikováno 17 srpen 2024 - 08:55:08

Kdysi jsem si uložil tento odkaz, na který jsem narazil cestou internetem. Zkušenosti s touto barvou ale nemám...

https://www.musoubla...=44798745346294


  • 0

#14 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 220 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 19 srpen 2024 - 20:37:44

Musou Black

 

Používám již dlouho. Lze ředit vodou,ale já používám ředidlo na akrylové barvy (Vallejo, AK interaktive...). Nanáším štětcem i pistolí bez problému. Při pistoli je ještě o chlup tmavší, než u štětce.

 

Jinak při použití na "holý kov" kov je vhodné použít primer na kov (u všech akrylů). Předpokládám, že se bavíme o částech aparátu, které se neohmatávají, protože pokud ano, tak jednoznačně použít matný autolak syntetiku. Akryly bez dalšího zalakování nemají mechanickou odolnost.


  • 1

#15 pavelp

pavelp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 53

Publikováno 13 září 2024 - 09:39:03

Dej si bacha na chemickou expozici. Mám negativní zkušenost s černým fixem a razítkovou barvou. Nemusí to být ani na dotyk. Po týdnu ležení negativu ve foťáku jsem měl chemicky naexponovanovanou papírovou záslepku okýnka v zádech co je cca 2 mm od roviny filmu. Pravda byl to oboustranně politý RTG, tj. emulze byla i na straně záslepky, ale kapku to nasere...

 

Otázka chemická expozice mi docela nasadila brouka do hlavy.

Nemám moc představu co všechno by mohlo s filmem chemicky reagovat. Uvnitř fotoaparátu se budu vložené díly snažit přednostně šroubovat, ale nějakému lepení/tmelení se určitě nevyhnu. Měl jsem v plánu univerzálně použít černé lepidlo Mamut High Tack (ms polymer). Nemáte s takovým materiálem někdo zkušenost? (nedej bože špatnou?)

Další problém, který budu v blízké době řešit je světlotěsná vycpávka mimo hlavní prostor mezi objektivem a filmem. Musel uvnitř fotoaparátu odbrousit některé části, které mimo jiné zajištovaly světlotěsnost. Nevíte kde se dá koupit taková ta pevná hutná "pěnová vycpávka" co se vyřezává do kufrů na uložení věcí...? Chtěl bych raději prázdná místa něčím vycpat aby nějakým nečekaným místem náhodou nezačalo zatékat...


  • 0

#16 pavelp

pavelp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 71 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 53

Publikováno 13 září 2024 - 09:41:03

Omlouvám se za překlepy a chybějící slova...
Věřím, že i tak budete rozumět, co jsem měl na mysli...


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních