Přejít na obsah


Fotka

Pentax me-super - proužek na negativu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 Mufik767

Mufik767

    Nováček

  • Předplatitel
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2024 - 14:37:10

Dobrý den, prosím o radu, můj oblíbený Pentax ME Super mně začal zlobit - a to je můj favorit na focení, už tři negativy mám pokažené ( viz ukázka příloha) a nemůžeme přijít na to co se pokazilo, osvícené není každé políčko, třeba tři za sebou a pak jedno dobré a pak pět osvícených. Na prvním negativu byla čmouha trošku slabší a jen parkrát, další dva filmy je tmavší a vícekrát.

 

- myslíme si že to není dvířkama - těsnění je pěkné a čmouha není na performaci filmu

- zkoušeli jsme v temné komoře svítit přes objektiv a závěrka neprosvítá

- časy se zdají dobré

 

Vyhrožování Pentaxovi že poletí do koše nepomohlo :(

 

čím ještě to může být ?

 

napadlo nás : vkládání filmu na světle ? ( nikdy na přímém slunci), závěrka  ? vyvolání  ( vyvoláváme doma, ale pořád stejně a zatím vždy dobře) 

 

Děkuji předem za každou radu.

 

M. Přiložený soubor  IMG_9472_edited.jpg   49,38K   4 Počet staženíPřiložený soubor  IMG_9471_edited.jpg   49,15K   4 Počet staženíPřiložený soubor  IMG_9474.JPG   88,68K   3 Počet stažení

 


  • 0

#2 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 185 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 19 srpen 2024 - 21:17:50

Dobrý den, to je zvláštní, také by mne zajímalo, čím je to způsobené. Zajímavé je, že jsou ty pruhy stejně dlouhé jako políčko, jen posunuté stranově. Někde chybí i kus políčka, je to možné? Dveře mohou asi prosvítat různě, ale mám dojem, že by se to dělo spíše vůkol pantů a tvořilo vertikální pruhy přes celý film (i přes perforaci, jak bylo zmíněno), nikoli pruhy horisontální a přerušované. Sledovali jste také chování závěrky při jejím natahování? Jestli náhodou nejsou její lamely vůči sobě nějak posunuté a nemají mezi sebou vůlu? Nebo při spuštění závěrky, jestli náhodou jedna lamela není oproti druhé zpožděná? Je to záhada.


  • 0

#3 Mufik767

Mufik767

    Nováček

  • Předplatitel
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 srpen 2024 - 10:11:52

Dobrý den, Děkuji, vyzkoušíme snad něco objevíme 


  • 0

#4 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 087 příspěvků(y)
Reputace: 341

Publikováno 20 srpen 2024 - 12:25:24

Podle mne vadná závěrka - při expozici první lamela nedoběhne do konce, proto zůstává spodní část obrázku čirá. A naopak při převíjení nejdou obě lamely spolu v zákrytu, při začátku natahování tam vznikne škvírka. To potvrzuje i fakt, že ty černé pruhy jsou i v mezerách mezi snímky, jinak k nim prostě nemůže dojít.


  • 1

#5 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 165 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 20 srpen 2024 - 15:46:26

Závěrka je po smrti. Foťák hodit na poličku a podívat se po jiném…
  • 0

#6 Mufik767

Mufik767

    Nováček

  • Předplatitel
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 srpen 2024 - 10:00:05

Dobrý den, zkoušeli jsme závěrku natočit telefonem a v editoru zpomalit, vše ale vypadá v pořádku.  

Máme zkusit ještě jiný testy ? 

 

Děkuji za každou odpověď. - M. 


  • 0

#7 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 087 příspěvků(y)
Reputace: 341

Publikováno 22 srpen 2024 - 11:26:52

Podle mne tam to světlo vniká při natahování, na začátku této činnosti. Podívejte se proti silnému světlu, ze strany objektivu a zkoušejte to několikrát po sobě a při různých hodnotách časů (objektiv samozřejmě sundaný)


  • 0

#8 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 270 příspěvků(y)
Reputace: 220

Publikováno 23 srpen 2024 - 07:55:39

Souhlasím s panem kolegou Vaitem.I na negativu je patrné že zřetelnější vada přichází v "sérii". Tzn po x pokusech nastane stav, že závěrka bude viditelně nedovřená. Zkoušejte i různé rychlosti natahování závěrky. I za mne je závěrka na konci životní cesty.
  • 0

#9 Mufik767

Mufik767

    Nováček

  • Předplatitel
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 srpen 2024 - 09:47:28

Dobrý den, děkuji za zájem a pomoc, vyzkoušíme nápad v silném protisvětle, vyřežeme do kartonu otvor, zasadíme do něj fo\´ták a namíříme do světla.

Jsem ale moc smutná že asi nepůjde opravit ( máme sice ještě jeden rozbitý ale tam jdou jen časy 125 a B - podle otce tam asi nefunguje elektronika, ale přeoperovat si otec netroufne), protože to byl můj favorit na školní fotoaparát č. 1 - " je malinký, uměl tak nějak sám tvořit :)- byl dobrý :)  navíc vypadal skoro nový má samolepku passed jak novou a ze spodu jsem měla ještě samolepku proti poškrábaní a ta byla taky  jak nová.


  • 0

#10 Mufik767

Mufik767

    Nováček

  • Předplatitel
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 srpen 2024 - 10:06:37

Ještě nás napadlo, na  těch třech filmech mi chyběla krytka vindru, zkusíme ještě toto, mohlo by to být tou chybějící krytkou ?

M.


  • 0

#11 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 087 příspěvků(y)
Reputace: 341

Publikováno 24 srpen 2024 - 11:21:26

Ještě nás napadlo, na  těch třech filmech mi chyběla krytka vindru, zkusíme ještě toto, mohlo by to být tou chybějící krytkou ?

M.

To určitě ne


  • 0

#12 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 127 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 53

Publikováno 26 srpen 2024 - 11:51:19

Ještě nás napadlo, na  těch třech filmech mi chyběla krytka vindru, zkusíme ještě toto, mohlo by to být tou chybějící krytkou ?

M.

Proboha  češtino co je to ten vindr ?


  • 0

#13 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 843 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 280

Publikováno 26 srpen 2024 - 11:58:02

winder, automtaicky natahovac:)


  • 0

#14 Mufik767

Mufik767

    Nováček

  • Předplatitel
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 srpen 2024 - 13:57:51

Dobrý den, opravdu chybějící krytka motorového natahovače-windru nemá vliv - zkoušeno silnou baterkou - škoda vypadalo to nadějně. Pokusy se silným protisvětlem ( fotoaparát bez objektivu, umístěný do kartonu který jsme napasovali na okno v místnosti kde byla tma) také nic neukázaly, zkoušely se různé časy.

 

Prosím abychom testy pochopili správně - potřebuji potvrdit  :

 

- že je  obraz vevnitř fotoaparátu převrácený - tzn na filmu jsou lidé hlavou dolů - takže ten pruh je ve spodní části okénka ?

- mohlo mít vliv ( že by se to nestalo na 100-200) to že jsem fotila ve silném světle - slunný den na 400 Tzn krátké časy - auto- většinou 1000, clona f16-22 ( den předtím bylo zataženo a polovina filmu již byla nafocena, chtěla jsem dofotit)

-  co se stane když se nechtěně ocitne objektiv proti slunci ?, bez krytky, je tam 400 film ? pod zrcátkem je mezera odpovídající té šmouze, nemůže to udělat to teplo na závěrce a citlivost filmu ?

 

Pokusy pokračují, Pentax má vložený film a ještě pár fotek vyfotím a dám vědět, pokud to bude znovu stejné bude to ale znamenat že chyba závěrky  je okem neznatelné :( ty krátké časy to asi podporují - teorii že závěrka kaput 

 

M.15let


  • 0

#15 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 087 příspěvků(y)
Reputace: 341

Publikováno 26 srpen 2024 - 18:25:23

A díval jste se opravdu při NATAHOVÁNÍ závěrky? Denní světlo je málo, poznáte to jedině pokud zezadu použijete světlo silné lampy zblízka. A dívat se taky zblízka tou dírou po objektivu. A zkoušet natahovat pomalu...pak i rychleji...Hodnoty časů by na to nemusely vůbec mít vliv.


  • 0

#16 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 165 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 26 srpen 2024 - 19:58:48

Podívejte, poradím Vám a ušetřím tak spoustu trápení...

 

 

Aparát dobře zabalte a pošlete na servis panu Kejvalovi. Je to člověk, který pokud vím má doma něco dílů na tyto Pentaxy. Podle všeho to vypadá na to, že jeden z listů Vaší závěrky tzv. nedochází správně na své místo, a proto propouští světlo. Buď to je už unavené - deformované, nebo nějaká pružinka už nemá tu správnou sílu jej vracet na své místo... 

 

A nebo možnost č. 2 aparát položte na poličku a podívejte se po jiném. Je zde spousta slušných lidí, co by Vám snad nějaké tělo ze svých "přebytků" odprodala. Také je zde Fotoškoda, ale to je spíš "penězŠkoda"...

 

 

Tak dobré světlo!


  • 0

#17 Mufik767

Mufik767

    Nováček

  • Předplatitel
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 září 2024 - 09:49:54

Zdravím, tak nakonec vyhrálo řešení : na poličku 

Podařilo se nám sehnat dalšího pentaxe:) 

 

Děkuji moc všem za pomoc, bylo to záhadné a nic podobného jsem tady nenašla. 

 

M.


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních