Přejít na obsah


Fotka

Dálkoměry


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1138 odpovědí na toto téma

#701 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 červenec 2010 - 17:02:57

dojeďte do hradce na pizzu a kvasnicový a počudlíkaříme vespolek


a jaká pizza je na výběr? :D
  • 0

#702 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 28 červenec 2010 - 19:28:50

Tak! A přemýšlím, v čím natáhnout P 4 Ilforda S. na 1250 ASA... :D :D


Járo, co máš k dispozici? já mám dojem, že díky tomu, že P4 je málo kontrastní film, tak podojit lze prakticky čímkoli, co využívá citlivost. Takže kromě ultrajemnozrnných, které citlivost nevyužívají plně, jsou to asi všechny vývojky.
p.s. na flickru mi psal jeden chlapík, že zkusil vyvolat P4 na zkoušku v jakési 20 let prošlé univerzální vývojce na papíry, akorát ju naředil 1+7, a taky mu z toho vylezly koukatelné fotky.


To Dubaro : Tvou záslužnou tabulku samoužejmě zám dlouho, ale musel jsem si to rozmyslet, abych...
Tak po zralé úvaze, zda zkusit FX-11, DS-10 či FX-55 nebo Atomal to zkusím Atomalem 1:2 a základní čas 1,8x natáhnu.
P3 ze srazu v R. jsem dělal také v A49, ale neředěném. Tak uvidím. :)
  • 0

#703 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 468 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 29 červenec 2010 - 07:21:36

dojeďte do hradce na pizzu a kvasnicový a počudlíkaříme vespolek


a jaká pizza je na výběr? :D

Ač netázán, dovolím si odpovědět.
RHx má pravděpodobně na mysli pizzerii U Saturnina, protože tam se vyskytuje společně pizza a kvasnicové pivo (obojí výborné). Nabídka tam se vyznačuje tím, že v ní nejsou jako obvykle pojmenované pizzy, ale přísady. Takže si řekneš, že chceš pizzu třeba se sýrem, salámem a rajčaty. Nebo houby a slanina. Nebo jakkoliv jinak, volitelných přísad je mnoho. Specialitou závodu je pizza s romadůrem - k pivu nejlepší.
Takovéhoto tematického výletu (pizza + pivo + čudlíky) bych se taky rád zúčastnil, má to ale jeden háček, a to je návrat. Autem po požití nelze, vlakem v noci obtížno a cesta v pozdní hodinu z nádraží v Praze do místa bydliště prakticky neproveditelná (pokud se nechceš stát sponzorem celosvětově známých zlodějských pražských taxikářů).
  • 0

#704 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 793 příspěvků(y)
  • LocationMarianka
Reputace: 381

Publikováno 29 červenec 2010 - 07:34:52

No páni,
ja tiež dlho pokukujem po Hradci - vyzerá to, že tamojšia parta je výborná, no a teraz tá romadúrová pizza + kvasnicové :D
Akurát teraz v ostatnej dobe, po priostrení foto-kritiky v HK si to asi rozmyslím :D

Zdar!

Ďuro
  • 0

#705 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 255

Publikováno 29 červenec 2010 - 20:20:18

Akurát teraz v ostatnej dobe, po priostrení foto-kritiky v HK si to asi rozmyslím :lol:


zvaž to, nabízíme přímou cestu k tomu, aby ses stal konečně plnohodnotnym fotografem s jasnou perspektivou... :lol:
  • 0

#706 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 26 září 2010 - 18:41:31

Mám asik úplně blbý dotaz. Odkud se u dálkoměru měří vzdálenost? Přední člen, rovina filmu? Jde mi o systém na Moskvě.
  • 0

#707 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 468 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 26 září 2010 - 19:58:08

Mám asik úplně blbý dotaz. Odkud se u dálkoměru měří vzdálenost? Přední člen, rovina filmu? Jde mi o systém na Moskvě.

U seriozních zařízení by měla být kalibrace vzdálenosti vždy vztažena k rovině filmu. Ta často bývá na aparátu i vyznačena.
Údaje jako "makro již 2cm od objektivu" patří do jiného světa...
  • 0

#708 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 715 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 389

Publikováno 1 říjen 2010 - 08:54:10

nevíte o možnosti na nějaké to bessí sklíčko co to původně nemá přidat objímku s ostřícím kolíčkem?
ať si kdocochce říká, mě se nejlíp ostří s oly 35 sp a ten ten camfrňous tam má a na ultronu 35/1,7 je jen otočná ostřící objímka a já musím přehmatnout a to mi nevyhovuje
jestli to náhodou někdo nevyráběl, či to dokonce není v komerční nabídce kdesi
Vložený obrázek
  • 0

#709 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 1 říjen 2010 - 11:36:31

Radime stahovací pásek na kabely poslouží, může si tam dát velikost jaká vyhovuje, mám to na Leice, funguje to
  • 0

#710 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 715 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 389

Publikováno 1 říjen 2010 - 12:24:52

8-)
jak jsem kutil, tak tohle elegantní řešení mě nenapadlo :wink:
možná ani nebude potřeba nerezu mosazi či dalších materiálů a vystačím se sponou obalenou smršťovací folií
díky
  • 0

#711 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 říjen 2010 - 14:50:31

Radime, znáš gumovou samovulkanizační pásku, co používají(li) mj. instalatéři pro satelitní a tv antény pro ochranu konektorů a spojů?
z toho to jde udělat taky. ale ta černá plastová stahovačka na kabely je taky řešení.
  • 0

#712 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 říjen 2010 - 08:15:59

Vážené dámy a pánové, kolegyně a kolegové, nemáte někdo osobní zkušenost s dálkoměrem Minolta Super A z let okolo r. 1955? Ví někdo něco o objektivu Super Rokkor 50mm/2, o němž mi strejda Gůgl napověděl pouze to, že je to 7/4 typ Summitar?.
  • 0

#713 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2010 - 10:25:28

Ahoj jiz delsi dobu procitam toto forum a jsem nadsen - konecne se nekde clovek dozvi neco zajimaveho. Tak jsem si dnes udelal registracku. Fotim cca 15 let ne mnoho ale kdyz si najdu cas tak je to fajn relax. ted k tomu co me zajima. Posledni dobou dosti uvazuji nad porizenim noveho systemu a nejak nevim do ceho jit mel jsem v merku nejakou manualni zrcadlovku treba FM2 FM3a chvilku jsem uvazoval i nad stredoformatem ale tam me zas odrazuje velikost vaha a ty ceny... a pro muj styl foceni mi neprijde moc prakticky. Co vlastne fotim.... no vetsinou je to krajina (to by asi SF chtelo...) jenze take nejaky ten portret v terenu obcas nejaky rodinny akce a td... a to se na stredo moc neda... Soucasnou vybavu bych rad dal sestre pac take fotila a dost si mou skromnou vybavicku pujcuje tak bych ji udelal radost a navic ja sam bych ani nestridal fotaky jsem proste takovy ze kdyz se zamiluju jsem verny :)
Co tak nejak pozaduji jsou Carl Zeiss skla.... neco mam a proste jsem si tu znacku oblibil.... ty by pripadali v uvahu i k te FM2 ci u stredniho formatu a tam uz by to lezlo hodne do penez a v podsatet jsem nasel reseni spis jen Contax a nebo Hasselblad s tim ze ten system by pro me nebyl vsestrane pouzitelny... z tochto duvodu chci tedy zustat u maleho formatu.
Koukal jsem na dalkomer Zeiss Ikon na netu plus nejake to video na You Tube a moc se mi ta hracicka libi. Je to takovy jednoduchy rychly na nic si to nehraje (no mozna na leicu ale spis bych to videl tak ze tam je dost videt jiny pristup a spise jim pujde o vyrobu objektivu a telo nabidli jen jako doplnek) ale me osobne prijde velice zdarile hledacek vypada velky cele to na me pusobi proste solidne. Diky absenci zrcadla bych mel udrzet delsi cas coz by pro me znamenalo moznost pouziti filmu s nizssim ISO a tim padem predpokladat lepsi vysledek na zvetseninach.
Myslite ze je blbost pouzivat dalkomer na foceni krajiny? Z kinofilmu jsem si nechal delat tisk 100x70 cm a jakozto svatebni foto na zdi to nevypadalo blbe a foceno to bylo na obyc superii 400... Ja bych se chtel vazneji venovat formatu tak 50x60 pri pouziti jemnozrnych negativu. V barve tak tu PRO160 na velke zvetseniny BW treba PanF 50 nebo Deltu 100 myslite ze se to z toho kinoformatu da?
K tomu ZI zajimalo by me zda se da pouzit bez baterek s tim ze nebude fungovat samo mereni... ale skratka zda pujdou manualne nastavit casy vsechny ci zda manualne pujde jen jeden (vetsinou myslim 1/125s) Take by me zajimalo nakolik je pouzitelny vyrez pri ohnisku 85mm zda to neni moc malinke v tom hledacku.
Myslim ze jsem cetl ze msl tento dalkomer ma tak pokud bys mohl odpovedet treba nejake sve postrehy byl bych rad. Jinak diky vsem za jejich postrehy a zodpovezeni dotazu co sem nadhodil pripadne volne diskuzi nad vyuzitim maleho formatu na foceni krajiny - na toto tema sem tu toho moc nenasel. Diky vsem a jeste jednou moc pekne forum.
:!:
  • 0

#714 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2010 - 10:26:45

Jeste jsem zapomel - s dalkomerem sem zacinal a mam ho dodnes jen ho nepouzivam pac je dost KO.... fotil sem na nej 3 roky SOKOL 2
  • 0

#715 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 468 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 24 listopad 2010 - 12:09:14

Ahoj, vítám tě na Temné a mezi dálkoměrníky.

Ne, Zeiss Ikon jsem ještě v ruce nedržel. Nepochybuji, že je skvělý. Nepochybuji také, že bude pořádně drahý. A pokud se jedná jen o používání stejných skel, tak Zeiss Ikon má normální leicový M-bajonet. Takže stejné objektivy můžeš používat i na Leice (M-ková těla se v poslední době dají koupit za zajímavé ceny) nebo na Besse.

Fotit krajinu na kinofilm je docela dobře možné a dělá to mnoho lidí. Zeiss objektivy lze používat také na tělech (zrcadlovkách) Yashica, někteří Contaxisté mívají Yashicu jako záložní tělo.

Já jsem také měl jako první za vlastní peníze koupený aparát Sokol. Je to technicky zajímavý aparát, zejména jeho závěrka (licence Copal Magic M).
  • 0

#716 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 152 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 205

Publikováno 24 listopad 2010 - 12:30:34

Co se týče cen zeiss ikon, vizte zde:https://photo-shop.zeiss.com/en/Categories/Kameras
  • 0

#717 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2010 - 13:35:32

dubraro diky za privitani.... no cenove je to kolem 30 za telo ale myslim ze by slo sehnat i levneji zas na druhou stranu nove telo za cenu xx let jete leicy ale tak o leice nepochybuji... spis jde o to ze co sem kde vycetl tak zeiss ma vetsi hledacek a da se do nej cucet i s brylema - sice nemam ale urcite je to plus. Voigtländer by bylo nejlevnejsi reseni ale u nej uz z parametru vim ze mi nevyhovuje rozsah ramecku. Skla na M bajonet nemam mam zeiss skla na praktiku B bajonet. Takze skla budu muset kupovat tak jako tak. Zas docela rad bych si poridil novou vybavicku sem takovej puntickar po foceni vse ocistim hadrikem a td.... to co mam vypada jak nove a ma to uz par desitek let :lol: ale samo zalezi taky na nabidkach na ebay. jen se bojim koupe mirne jetych objektivu... na foto nemusi byt nic znat a pak v realu bude mit porusenou cocku za dejme tomu 2/3 ceny noveho zbozi a to by me dost mrzelo a v CR se zas toho tolik nevidi na prodej v teto rade. Jak pises ze lze pouzit na tela Yashica.... to ale snad ne ty M bajonetove nebo pres redukci ano? Sam tedy nevim ale myslel sem ze to sou uplne rozdilna skla pro dalkomer a pro zrcadlovku. To se mi taky libi jak tu nekdo psal u tech dalkomeru ze to pripomina trosku fotky z VF diky odlisne ,,jednodussi,, konstrukci. Coz by se mi treba na tu krajinu ale na cokoliv dost libilo. ten Sokol mi delal celekem fajn fotky ale ma rozbyte mereni expozice trha film dalkomer je rozjetej (jde ostrit jen na svisle linie) no a celkove uz dost doslouzil.... :lol: No co se toho foceni krajiny tyce ja sem naprosty amater proste venuji se tomu udelat dobry zaber ale co se tyce toho zda je to technicky dobre - jestli tam sou ty detaily a td. To skratka uz ja nevidim.... sam sem stredoformatem nikdy nefotil a co kde ctu kazdej rika ze kino tak do 30cm dal to nema cenu... nevim tech 100x70 mi prislo pouzitelne on se na to clovek taky nediva z 10cm ze... Ted sem tu nekde cetl ze chce nekdo delat z kina 160x100 cca coz mi prijde mazec...
ploci diky ty stranky znam dival sem se tam na ceny objektivu zda se mi to celkem fajn na postupne porizovani. jen tedy 85/2 je dost sila takze tam bych volil jinou variantu pripadne porozmyslel o 85/4 ale to mi prijde malo svetelne.... mam treba 135/2,8 no da se ale svetelnejsi by byla fajn a na 50/1,4 taky zadna slava ale tak da se....
Jinak od toho dalkomeru bych si sliboval proste takovej ten klidek pohodicka vzit si malou brasnicku dat do ni telo 2 objektivy nejkou sadu filtru... proste myslim ze to je i takovy jiny foceni... rozhodne jine nez s digitalem. A kdyz si vemu kolik stoji slusna digi a jakou bude mit cenu za par let tak porizeni takoveho dalkomeru mi prijde rozumnejsi investice. A to nemluvim o zivotnosti. :lol:
  • 0

#718 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 25

Publikováno 24 listopad 2010 - 13:56:30

Dalkomer na krajinu, proc ne, delam z kina klidne 30x45 a pri kvalitnim skle, filmu, zvetsovaku je to koukatelne i z mensi vzdalenosti... Pravda je, ze hlavne z toho VF uz by to melo opravdu jiny charakter... Ale je to na tobe jak krajinu vidis a jestli ji jako ja vidis z kina, tak co :lol:
  • 0

#719 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 24 listopad 2010 - 14:18:29

ja mam taku otazku na inu dialkomernu notu...

je mozne nejak zvysit kontrast dialkomerneho flaku (vycistenim?) v olympusovych rangefinderoch?
vsade citam ake maju olympusy dobre hladaciky ale ja mam problem s tym ostrit. v horsom svetle ten flak vobec nie je vidiet. a celkovo musim najprv zamykat ostrenim aby som ducha vobec nasiel.

himatic f mi pride ze ma tu skvrnu o nieco lepsiu.

a ked som videl skvrnu v durovom hexare tak som len zaplakal. velmi tam pomaha ze je ta skvrna jasne ohranicena ramcekom, ale to ziaden kompaktny rangefinder podla mojich znalosti nema :lol:
  • 0

#720 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 152 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 205

Publikováno 24 listopad 2010 - 17:10:37

Nalep si na dálkoměrné okénko barevnou folii, nějakou výraznou. Pokud je dost svěrlý hledáček, je možno nalepit fólie na obojí - v doplňkových barvách.
  • 0

#721 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 468 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 24 listopad 2010 - 18:06:11

Voigtländer by bylo nejlevnejsi reseni ale u nej uz z parametru vim ze mi nevyhovuje rozsah ramecku.

Existuje několik verzí s různými sestavami rámečků.

Jak pises ze lze pouzit na tela Yashica.... to ale snad ne ty M bajonetove nebo pres redukci ano? Sam tedy nevim ale myslel sem ze to sou uplne rozdilna skla pro dalkomer a pro zrcadlovku.

Samozřejmě, objektivy a bajonety pro dálkoměry a zrcadlovky jsou rozdílné. Ale obojí mohou být Carl Zeiss.

To se mi taky libi jak tu nekdo psal u tech dalkomeru ze to pripomina trosku fotky z VF diky odlisne ,,jednodussi,, konstrukci.

To platí u širokoúhlých objektivů, které jsou na zrcadlovky jiné (složitější) konstrukce, protože je kvůli zrcadlu nelze dát zadní čočkou blízko k filmu. Zhruba od 45mm mají objektivy pro zrcadlovku a dálkoměr optickou konstrukci podobnou.

Jinak od toho dalkomeru bych si sliboval proste takovej ten klidek pohodicka vzit si malou brasnicku dat do ni telo 2 objektivy nejkou sadu filtru... proste myslim ze to je i takovy jiny foceni... rozhodne jine nez s digitalem.

To není vlastnost foťáku, ale fotografa.

A kdyz si vemu kolik stoji slusna digi a jakou bude mit cenu za par let tak porizeni takoveho dalkomeru mi prijde rozumnejsi investice. A to nemluvim o zivotnosti. :twisted:

Máš recht.
  • 0

#722 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 468 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 24 listopad 2010 - 18:12:19

ja mam taku otazku na inu dialkomernu notu...
je mozne nejak zvysit kontrast dialkomerneho flaku (vycistenim?) v olympusovych rangefinderoch?

Sám sis odpověděl. Vyčistit.
Taky jsem jednou na Oly 35 LE viděl opadanou vrstvu z polopropustného zrcadla. To se musí vyměnit.
  • 0

#723 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2010 - 19:43:27

dubraro jj vim ze jsou ruzne verze R2 R3 R4 ale kazda z nich ma jiny rozsah proste zadna z tech verzi nepokryva to co bych rad coz je ta 28 35 50 85 ... samo da se resit exsternim hledackem no ale tohle mi prijde takovy vychytanejsi.... zas ale neustale uvazuji zda ramecek na 85 neni uz moc malinkej...
Aha takze to plati jen pro sirokace... hm no neva to by u me beztak melo stezejni vyuziti. Tak to bezhlave cvakani je jasne ale uprime receno dost to svadi... i ja se pak pristihl ze cvakam kde jakou kravinu a to sem dost klidnej kdyz uz jdu fotit kolikrat udelam treba jen 2-3 snimky za cele odpoledne.
No ja jdu dal procitat nasel sem nejake recenze :twisted:
  • 0

#724 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 listopad 2010 - 00:38:43

Mozna by se to mohlo par lidem libit docela zajimave srovnani Leica M7 Zeiss Ikon a Voigtländer Bessa :)
http://photo.net/equ...a/m7-bessa-ikon
  • 0

#725 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 25 listopad 2010 - 00:52:24

Zalezi co od dalkomeru vlastne ocekavas :), pokud by te Zeiss Ikon zajimal, jeden z mistnich uzivatelu ho vlastni (zkus se ozvat Martinovi, treba ti poradi - prezdivka MSL).
Ciste subjektivni hodnoceni (fotil jsem s Leico M6 (intenzivne), M3, Konicou Hexar RF, s Ikonem si jen hral).

Zeiss Ikon je sice znacka Zeiss ale vyrobcem je tusim Cosina (asi jako jsou soucasna skla Voigtlander od "praveho" Voigtlanderu). S tim jsou spojene vsechny vyhody a nevyhody, streva Ikonu jsem myslim nekde cetl totozna s Bessou.

Otazky co by jsem si polozil do zacatku

1) Co chci fotit (dalkomer neni totiz uplne na vsechno)
2) Jake budu pouzivat ohniska (kvuly nejsirsimu pouzitelnemu ramecku v hledacku)
3) Potrebuji nutne rezim A
4) budu pouzivat delsi ohniska (cca 75-90mm)? -> mensi zvetseni hledacku, idealne delsi baze kvuly presnosti ostreni

Kdyz jsem o tom onehda premyslel - vypadla me z toho Leica M6 a dodnes nelituju (a to uz ji nemam :D ).
  • 0

#726 mdx

mdx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 listopad 2010 - 08:58:57

Souhlas s Vlcakem, az na to, ze ja fotim temer vse s Leicou (M6TTL). Je to o tom co clovek rad foti, jakou formou a tak.
  • 0

#727 mdx

mdx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 listopad 2010 - 09:07:00

Jen pro doplneni, v posledni obdobi se zvetsuje podil SF...
  • 0

#728 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 156 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 105

Publikováno 25 listopad 2010 - 09:29:36

Má někdo dálkoměr Omega Rapid?
Na rozdíl od ostatních je na svitek s okénkem 6x7. Docela by mě zajímala spokojenost a necnosti, které sejří majitele. Např. že amíci se stále nepřeorientovali na metry a vše uvádí ve stopách. Jaká je praxe s výměnnejma zádama????
Dík
  • 0

#729 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 listopad 2010 - 10:59:48

Vlcak jj ze Zeisse vyrabi COSINA to vim ale co na tom ze... ono co se dnes vyrabi skutecne v nemecku ci jinde napriklad. A japonska vyroba by mela byt kvalitni. Ostatne telo je jen drzak na objektiv a film plus nejake drobnustky - tak to aspon vnimam ja. nechtel bych se ,,rouhat,, ale Leica ma priserny system na zakladani filmu :lol:
Co se tyce automatiky tu skutecne nepotrebuji vlastne bych nemusel mit ani expozimetr - kdyz mi bylo 13 fotil sem bez nej a jak to slo.... ale samo se mu nebranim ze...
Ze se s tim neda fotit vse to vim - jak sem psal vyse pouzival sem par let SOKOLA 2 no chci se zamerit na krajinu nejaky portret v terenu plus neco akcnejsiho (tim nemyslim sport ale proste zivejsi fotky trosku v pohybu) + rodinne foto obcas neco.
Ohniska pokryva ty co bych chtel stridam 3 objektivy a plne mi to staci. Naopak vystacil bych si se 2.
No ta delsi baze... myslim ze v tomto smeru je na tom velice dobre co jsem cetl lepe nez Leica... Hledacek je velikej 0,74 s presnosti 55,5mm a ramecky 28-85
Co trosku mrzi je ze nefacha bez baterky ale zas treba v B100 mam baterku uz 5 let takze to zas tak nevadi a myslim ze tyto fotaky jsou pouzitelne i v mrazech zcela spolehlive... alespon me se pri -30°C na horach nikdy nestalo ze by nespolupracovala. Co zas potesi je 1/2000s pac moje tisicinka docela limituje obcas.
Ne ze bych pouzival blesk - ted uz 2 roky ne.... ale pro tento ucel mi prijde take mnohem pouzitelnejsi nez Leica.
Jinak co se renome znacek tyce jasny Leica si udrzi cenu a je to takova rodinna pokladnicka.... jen mi prijde ze za tech 100 000 by mohla byt uz trosku vychytanejsi ;) Zeisse sem v ruce nedrzel ale podle recenzi co sem nasel a parametru mi z toho vychazi mnohem lepe pri nizsi cene. Hlavne tedy ten hledacek je pro me moc dulezitej a ten ma udajne nadhernej. Jinak ale Leica je moc pekna vecicka to uznavam...
MSL se musim ozvat asi uz ho ma delsi dobu co sem tak cetl takze by mel mit dobre postrehy.
Jinak diky :)
  • 0

#730 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 25 listopad 2010 - 11:10:31

ono se to nezda, ale zakladani filmu u Leicy me nakonec prislo daleko rychlejsi nez u normalnich zad - je to jen otazka cviku, ale fakt je to hnedka.
Hledacek to ma vcelku ekvivalentni.

Ad blesk - nevim, zda-li ma Zeiss TTL, ale vlastne k cemu? Hlavni vyhodu Leicy jako takove vidim v zaverce, kdy dokazes udrzet delsi casy minimalne oproti Besse.

Sice je fotak jenom telo, ale telo za 30 000 je neco jineho nez ten Sokol, zkusil bych nejdrive toho MSL a pripadne nekoho kdo ma Leicu a porovnal, ten feeling z Leicy me prijde daleko lepsi.
  • 0

#731 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 468 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 25 listopad 2010 - 12:10:56

dubraro jj vim ze jsou ruzne verze R2 R3 R4 ale kazda z nich ma jiny rozsah proste zadna z tech verzi nepokryva to co bych rad coz je ta 28 35 50 85 ... samo da se resit exsternim hledackem no ale tohle mi prijde takovy vychytanejsi.... zas ale neustale uvazuji zda ramecek na 85 neni uz moc malinkej...

To je přesně R2. Má rámečky 35, 50, 75 a 90. 28mm je celá plocha hledáčku.
Záhy zjistíš, že fotit s delším sklem na dálkoměru není nic moc. Ne ani kvůli tomu, že rámeček je malý, na to si oko rychle zvykle. Problém spočívá v přesnosti zaostření, která je pro delší ohniska nedostatečná. Zároveň se s rostoucí ohniskovou vzdáleností zmenšuje hloubka ostrosti objektivu. Statické objekty, krajiny apod, kde se pořádně zacloní, ještě nejsou takový problém. Portrét 85mm sklem na plnou díru je sázka do loterie - bude zaostřeno na oko? na ucho? na nos? Tady už je aparát s matnicí těžko nahraditelný.

Aha takze to plati jen pro sirokace... hm no neva to by u me beztak melo stezejni vyuziti. Tak to bezhlave cvakani je jasne ale uprime receno dost to svadi... i ja se pak pristihl ze cvakam kde jakou kravinu a to sem dost klidnej kdyz uz jdu fotit kolikrat udelam treba jen 2-3 snimky za cele odpoledne.

Tak to si pořiď SF nebo VF...
  • 0

#732 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 listopad 2010 - 12:15:03

Tak rozdil v udrzeni casu podle toho zda je zaverka takova ci onaka mi u teto kategorie pristroju uz prijde dost o nicem podle me tady uz v tom nebude takovy rozdil ze bych treba s 50mm u bessy udrzel rekneme 1/30 a u leicy bych udrzel 1/15 no nevim ale me ani ten sokol neprijde ze by zaverka ,,kopala,, spis to bude o tom co se komu lepe chytne do ruky a hlavne o jemnosti spouste - pac jako byvalej zavodni strelec vim ze na spousti sakra zalezi :lol: coz tu ta leica asi bude mit vypiplanou... ty novejsi sem nikdy nedrzel tak nevim.
JJ ty pocity budou asi dost rozdilne no tak jasne osaham si vse nijak na to nespecham spis naopak chci si to nechat rozlezet v hlave mozna skusit jeste zprovoznit sokolika ci poridit neco levneho abych si zas zvykl fotit dalkomerem nez koupim neco takle draheho...
Kazdopadne at tak ci tak... je fajn ze vsichny tri znacky pouzivaji stejny bajonet v tom vidim velke plus.
  • 0

#733 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 468 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 25 listopad 2010 - 12:22:22

Má někdo dálkoměr Omega Rapid?
Na rozdíl od ostatních je na svitek s okénkem 6x7. Docela by mě zajímala spokojenost a necnosti, které sejří majitele. Např. že amíci se stále nepřeorientovali na metry a vše uvádí ve stopách. Jaká je praxe s výměnnejma zádama????
Dík

Nemám, ale znám ho.
Koni Omega je velmi masivní aparát, poměrně těžký, ale dobře ovladatelný. Drží se v obou rukou, pravou natahuješ a ostříš, na levou je spoušť. Jde to skutečně rychle (proto Rapid). Aparát je původně stavěný pro fotoreportéry. Záda se občas pokazí (mechanismus se zasekne), ale vše je tak robustní, že se dá snadno opravit. Objektivy a závěrky jsou kvalitní a spolehlivé. Hlavní nectností je to, že je to prostě moc veliké a neohrabané.
Existují i jiné (menší) dálkoměry s formátem 6x7, např. Fuji GW 670. To ovšem nemá výměnné objektivy. Výměnné objektivy, kompaktní rozměry, pohodlné ovládání a formát 6x7 má Mamiya 7, ale to je cenově jiná kategorie.
  • 0

#734 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 468 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 25 listopad 2010 - 12:30:08

Tak rozdil v udrzeni casu podle toho zda je zaverka takova ci onaka mi u teto kategorie pristroju uz prijde dost o nicem podle me tady uz v tom nebude takovy rozdil ze bych treba s 50mm u bessy udrzel rekneme 1/30 a u leicy bych udrzel 1/15 no nevim ale me ani ten sokol neprijde ze by zaverka ,,kopala,,

Sokol má centrální závěrku, Leica i Bessa (i Zeiss) mají štěrbinovou. To je z hlediska "kopání" ten podstatný rozdíl.

spis to bude o tom co se komu lepe chytne do ruky a hlavne o jemnosti spouste - pac jako byvalej zavodni strelec vim ze na spousti sakra zalezi :lol: coz tu ta leica asi bude mit vypiplanou... ty novejsi sem nikdy nedrzel tak nevim.

Bessa RxA má spoušť elektrickou. Když se na ni nasadí takový "klobouček", padne do ruky výborně. Závěrka Bessy možná ani o tolik víc nekope než Leica, ale je dost hlučná.
  • 0

#735 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 listopad 2010 - 12:51:14

dubraro s 85 nezaostris....? Pockej to mi chces rict ze kdyz tam dam 85 tak treba na 1-2m nepoznam jestli sem zaostril na oko? Ja ostrim podle klinu coz mi prijde ten samej princip ostreni - aby ta hrana splynula v jednu a nikdy jsem s tim nemel problem... u toho SOKOLA to na malou vec problem je pac treba chci ostrit rekneme sroubek ve zdi na cca 2m a v hledacku a v tom ostricim klinku ho vidim vertikalne posunutej jak kdyby na te zdi byl o cca 10cm nize.... takze tam pak trefit presne moc nejde - presne myslim tak na 2cm vzdalenisti pri tech 2m ale predpokladam ze vyse zminene fotaky by meli byt delane tak ze kdyz zaostrim sroub tak mi splyne v 1 bez nejakeho zdvojeni. take zalezi na kvalite objektivu a prenosu na dalkomerne posouvatko (nevim jak to nazvat) aby tam nebyla takova ta ,,gumova vule,, ale to snad u techto fotaku neni. Jinak oko je nesrovnatelne vetsi nez sroubek na zdi takze v tom bych nevidel problem a portretovani s 85mm bych videl ta na vzdalenost 1-2m vic ne. Dalsi vec je ze by se urcite dala sehnat i nejaka lupa co by pasovala.... ?
  • 0

#736 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 listopad 2010 - 12:59:23

Sokol má centrální závěrku, Leica i Bessa (i Zeiss) mají štěrbinovou. To je z hlediska "kopání" ten podstatný rozdíl.
Mas pravdu ted sem na to koukal... :lol: Ale tak ci tak oproti tomu jak praska zrcadlo to bude uplne jinde.
  • 0

#737 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 104 příspěvků(y)
Reputace: 434

Publikováno 25 listopad 2010 - 13:07:02

Záhy zjistíš, že fotit s delším sklem na dálkoměru není nic moc. Ne ani kvůli tomu, že rámeček je malý, na to si oko rychle zvykle. Problém spočívá v přesnosti zaostření, která je pro delší ohniska nedostatečná. Zároveň se s rostoucí ohniskovou vzdáleností zmenšuje hloubka ostrosti objektivu. Statické objekty, krajiny apod, kde se pořádně zacloní, ještě nejsou takový problém. Portrét 85mm sklem na plnou díru je sázka do loterie - bude zaostřeno na oko? na ucho? na nos? Tady už je aparát s matnicí těžko nahraditelný.


K tomu jsem taky dospel (mel jsem kdysi pujcenou Leicu M6 s objektivy 35 a 90mm a taky nakratko Contax G2) Dalkomer je podle mne vylozene fotak pro sirokac (primerenej, tedy mezi 28 a 35mm) nebo zakladak. Idealni se mi jevi neco mezi, tedy nejakych 40mm. mam sice Leicu IIa se tremi objektivy, le realne(a to navic jen obcas) fotim pouze s jednim. Jinak uprednostnuju kompakty, treba Olympus 35RD s objektivem 40mm 1:1,7 a nebo Olympus XA s objektivem 35mm 1:2,8
  • 0

#738 mdx

mdx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 listopad 2010 - 13:40:00

No mne se na Leice dobre ostri i s 75mm objektivem... hledacek je velmi svetelny...no jasne neni to VF, ale ta jeji nenapadnost a mala hmostnost mne tesi.
  • 0

#739 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 25 listopad 2010 - 14:04:29

JJ ty pocity budou asi dost rozdilne no tak jasne osaham si vse nijak na to nespecham spis naopak chci si to nechat rozlezet v hlave mozna skusit jeste zprovoznit sokolika ci poridit neco levneho abych si zas zvykl fotit dalkomerem nez koupim neco takle draheho...


Tady na to rozkoukání doporučuju pořídit nějakého zachovalého a dobře seřízeného Zorkije 4. Stoji to nula nula nic, když se najde dobrej kousek, tak o závěrce prakticky nevíš, všechno jde zlehka a krásně přesně. V kombinaci se šroubovacíma sklama od Leitze nebo Cosiny to může být možná i konečná. Sice to má hledáček jenom na 50mm sklo, ale s externím se člověk po čase naučí a svým způsobem je to lepší, než honit okem rámečky.
  • 0

#740 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 listopad 2010 - 14:13:35

diky ale to muzu vyuzit toho sokola co mam me by slo prave spise o ty ramecky a prave spis o ty na tele. Abych testl jak se da fotit s tou 85.... takle se mi v tom nezda problem... Jo nereknu neco okolo 135 a vejs ale 85 mi prijde ze musi jit v pohode. Kdyby to bylo nepouzitelny tak by to k tomu nedelali :lol: No a jelikoz nejsem z hornich 10 000 tak u me by prichazela v uvahu bohuzel asi jen 85/4 pac tem Sonnar je drahej jak... a stim male hloubky ostrosti moc nedosahnu takze resit jestli zaostrim oko +/- 2cm je beztak jedno....
  • 0

#741 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 26 listopad 2010 - 16:49:48

Tohle vlákno mi teď přišlo velmi vhod. Ještě bych se s dovolením zeptal, jaká je dnes cca adekvátní (ČR resp. fleabay) cena za Hi-Matic F, Konicu S3 a Yashicu 35 GX? Tyhle informace tady zatím nepadly.
  • 0

#742 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 632 příspěvků(y)
Reputace: 99

Publikováno 26 listopad 2010 - 16:55:19

Hi-matic seženeš i v aukru od 200 do 500. Víc bych nedal. Ostatní neznám. :wink:
  • 0

#743 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 632 příspěvků(y)
Reputace: 99

Publikováno 26 listopad 2010 - 16:56:05

Jo, a je tady někde celé vlákno o Hi-Maticu.
  • 0

#744 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 468 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 26 listopad 2010 - 21:04:57

Tohle vlákno mi teď přišlo velmi vhod. Ještě bych se s dovolením zeptal, jaká je dnes cca adekvátní (ČR resp. fleabay) cena za Hi-Matic F, Konicu S3 a Yashicu 35 GX? Tyhle informace tady zatím nepadly.

Himatic F - běžně za 500, i za méně.
Konica S3 - cca 2500-3000, i více.
Yashica Electro 35GX - taky tak.

Konica S3 a YE 35GX jsou aparáty, jejichž cena je dána spíše sběratelským zájmem, než užitnou hodnotou. Je jich málo a jsou vzácné. Pro praktické použití lze nahradit Konicu S3 modelem Revue 400SE (okolo 1000Kč) nebo Minolta Himatic 7sII (1500-2000Kč), což jsou prakticky shodné aparáty (vše vyráběla Cosina). YE 35GX přímý substitut nemá, snad jen YE 35GL (je větší) nebo YE 35CC (má více širokoúhlý objektiv). Oba ale jsou taky poměrně vzácné.
  • 0

#745 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 27 listopad 2010 - 15:17:01

Díky pánové, Hi-Matic F je už doma a proháním jím film. Ze zbytku přijdou ještě některé na řadu na zkoušku.
  • 0

#746 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 28 listopad 2010 - 00:46:33

Tak Hi-Matic je zatím prima, ale druhý obraz je pootočený asi o 1-2 stupně, což předpokládám není ok. Dá se s tím něco dělat?

Ještě otázka, závěrka má pevné kroky, nebo je stepless jako Yashica 35? Mimochodem, vypadá podezřele podobný GX, nesdílí střeva jako Konica/Vivitar/Revue?

Jak jsou na tom tyhlety (beru v úvahu pouze kompatní "kapsovatelné" typy) aparáty (Oly, YE, Canon, výše uvedené trio, Minolty...) při srovnání hledáčků? Nakukoval jsem do AL-F, ta byla moc hezká a navíc s paralaxou, ale odpuzuje mne závěrka od 1/30, do YE 35 se už dívalo trochu hůř s brýlemi, ale pořád prima (ale moc velká) - Matic F se na ně nechytá. Který z uvedených by se jim vyrovnal? A co se kvality objektivů týče, je nějaký vysloveně horší nebo výrazně lepší, nebo je to (předpokládám) víceméně šul-nul dle vkusu každého soudruha?

Uf. Díky, pokud mi někdo odpovíte.
  • 0

#747 ulik

ulik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 listopad 2010 - 21:48:27

Všechny Vás moc zdravim

Před lety sem fotil na škole praktikou a pred 5 lety sem začal točit na super 8 mm a zabejvat se promitačkama na 8mm (Kodak,Somet,..)
Ale už to finančně neutáhnu ale rad bych nejakým zpusobem u Analogu zustal.
Rozhodl jsem se po tom co jsem viděl fotky z Kieva obektivem jupiter ktere mi vyrazili dech, to co sem videl (pocit) tu presne popsal uzivatel--D-ubraro
Tlampač (grafoman). Psal sice o Industaru ale to je presne to očem se chci s Vámi poradit!
Cituji "Taky mám jeden povedený Industar-50 collapsible, byl docela drahý, repasovaný v Rusku, a ten kreslí ostře, čistě, při tom ale tak klasicky, starosvětsky ... na plnou díru má tu správnou portrétní měkkost, nikoliv však neostrost.

Jednoznačně bych rad cim starší model tim lip. Ty stroje jsou prostě nadherný. Radci bych tedy Zorki 1 plus Industar nebo Kiev plus jupiter.

Rozhodovaní mi stěžuje ani ne tak výber objektivu?Ale spiš telo fotoaparatu. Mam strah že bych mohl u Zorki 1 těžce narazit na technicke problemy vic než u Kieva.
Dost sem si tady přečetl, na to abych už věděl že i ten objektiv nemusi být dobrý a fotoaparat jak by smet.
Nekdo tu psal ze to je jasné protože je to jako z autem starým 50 let atd :wink:)
Taky bych rad měl možnost dokoupit nejaký objektiv a nevim jestly se az tak soustředit na to aby treba Kiev měl expozimetr nebo ne, když sem tu taky četl že to moc řesně nefunguje, a v neposledni řadě viditelnost dalkoměru u Zorki vůči Kiewu.

Ale přesto Vás moc prosim o nejakou radu, co by bylo nejlepší pro mne lepší a jakou cestou se vydat.

Děkuji.








Vložený obrázek
  • 0

#748 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 468 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 29 listopad 2010 - 08:11:08

Tak Hi-Matic je zatím prima, ale druhý obraz je pootočený asi o 1-2 stupně, což předpokládám není ok. Dá se s tím něco dělat?

Mělo by to jít seřídit.

Ještě otázka, závěrka má pevné kroky, nebo je stepless jako Yashica 35?

Mluvíme o Himatic F ? Závěrka i clona má sice "kroky", ale nejsou to ty obvyklé, jsou podstatně jemnější a je jich víc.

Mimochodem, vypadá podezřele podobný GX, nesdílí střeva jako Konica/Vivitar/Revue?

Yashicy s ničím "střeva" nesdílejí. Vyráběla je přímo Yashica, žádný OEM.

Jak jsou na tom tyhlety (beru v úvahu pouze kompatní "kapsovatelné" typy) aparáty (Oly, YE, Canon, výše uvedené trio, Minolty...) při srovnání hledáčků? Nakukoval jsem do AL-F, ta byla moc hezká a navíc s paralaxou, ale odpuzuje mne závěrka od 1/30, do YE 35 se už dívalo trochu hůř s brýlemi, ale pořád prima (ale moc velká) - Matic F se na ně nechytá. Který z uvedených by se jim vyrovnal? A co se kvality objektivů týče, je nějaký vysloveně horší nebo výrazně lepší, nebo je to (předpokládám) víceméně šul-nul dle vkusu každého soudruha?


Neumím to posat, nevím co tě přesně zajímá. Jestli chceš, můžeš mne navštívit a všechno si prohlédnout. Naprostá většina hledáčků dálkoměrů je po vyčištění a seřízení světlá a jasná. Použití s nasazenými brýlemi je obvykle problematické. Já taky nosím brýle, ale do hledáčku se dívám bez nich.
Objektivy - podle vkusu. Ve své třídě je dobrý Himatic F. Naopak očekávání obvykle nesplňuje Canonet GIII QL17.
  • 0

#749 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 468 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 29 listopad 2010 - 08:39:06

Všechny Vás moc zdravim
Jednoznačně bych rad cim starší model tim lip. Ty stroje jsou prostě nadherný. Radci bych tedy Zorki 1 plus Industar nebo Kiev plus jupiter.
...

Nebudu citovat celý dlouhý příspěvek.
Tělo na závitové objektivy bych doporučil Zorki 4K, nebo 6. Přece jenom jsou to novější těla, mají natahování páčkou a pohodlnější vkládání filmu snímací zadní stěnou (ne zespodu jako Leica). Případně zvážit moderní tělo Bessa R, přinejmenším pro mnohem lepší hledáček a vestavěný expozimetr. Varianta pro zámožné - Leica M.

Na bajonetové objektivy Kiev 4AM. Zase, je to novější verze s větší šancí na jakž takž spolehlivé fungování, a bez expozimetru, který je tam víceméně na nic. Varianta pro zámožnější - Contax II nebo III. Varianta pro hodně zámožné - Nikon SP, Bessa R2C.

U sovětských objektivů platí - zkoušet a vybírat. Pro žádný neplatí jednoznačné hodnocení. Kvalita objektivu se odvíjí od množství vodky na dílně v době montáže a počtu již absolvovaných nekvalifikovaných oprav. Přitom vlastní sklo, čočky, bývají velmi slušné kvality. Problém je zpravidla v kvalitě mechanických dílů, montáži a adjustaci.

U skládacího objektivu 50/3,5 (kopie Leitz Elmar) bych určitě volil Industar 50, který je novější a lepší než původní Industar 22 nebo FED 10, aniž by ztratil svůj charakter.

U bajonetové verze bych se poohlédl po objektivu Helios 103. IMHO je mnohem lepší než Jupiter 8. Škoda, že se dělá jen v této verzi. Kdyby existoval se závitem nebo Leica M bajonetem, byl by to světový hit.
Jupiter 8 - přímá kopie Carl Zeiss Sonnar
Helios 108 - upravená kopie Leitz Summitar.
  • 0

#750 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 29 listopad 2010 - 11:15:17

dubraro: by ma zaujimalo ci zorki 4k pripadne ine ruske neskorsie stroje s kombinovanym hladacikom/dialkomerom maju superimposed aj split image dialkomer, teda ze je flak jasne oramovany
  • 0




8 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 8 návštěvníků, 0 anonymních