Sám mám jak Gitzo "těžké kategorie", tak Feisol, takže mohu srovnat:
Gitzo GT5540LS - nejtěžší stativ Gitzo z uhlíkových vláken (když nepočítáme jeho šestisekční variantu GT-5561SGT vysokou 2,6m). Dnešní model GT5541LS se podle mě liší jen kosmeticky (cena u Foto Škoda 18.990 CZK).
Je to nepochybně velmi kvalitní stativ, ale je dobré mít na paměti několik drobností:
- stativ nemá
vestavěný hák pro zavěšení tašky/batohu. Protože jedna z největších slabin uhlíkových stativů je jejich nízká hmotnost, považuji to přinejmenším za opomenutí výrobce. Hák tam ale lze zabudovat dodatečně - známý mi do středové základny vyřízl závit a vyrobil vlastní hák. V dané cenové kategorii ovšem "dodělej doma" působí zvláštně. Hák je vestavěn ve středové tyči (volitelné příslušenství) - jenže tu mám pouze a výhradně pro makrofotky těsně nad zemí s tyčí obrácenou vzhůru nohama
A pro VF je středová tyč pitomost.
- stativ se dodává s
patkami potaženými poměrně silnou vrstvou ne zrovna tvrdé gumy. Výsledek je ten, že na tvrdém podkladu nohy nedrží zcela pevně a patky sundávám. Gitzo sice dodává několik výměnných typů, nejsou ale nejlevnější. Mají v nabídce dlouhé bodce, placaté konce a krátké bodce s gumovým návlekem. Pak ještě provedení "á la Manfrotto" -
tohle - (to jsem na stránkách Gitza ani nenašel).
Otázka je, zda by pro VF nestačila kratší třísekční verze
Gitzo GT5531LS nebo lehčí
Gitzo GT3530LS, ev. Gitzo GT3531LVS - u tohoto modelu mi není jasné zda má polohovací základnu (viz níže) nebo jen přípravu na 75mm videohlavu (v případě nejasností doporučuji zavolat do společnosti EKG - viz níže).
Menší čtyřsekční stativy Gitzo ve mě moc důvěry nebudí - poslední sekce je už poměrně tenká (a to i u "trojkové" řady - lze osahat u Škody). Takže doporučuji čtyřsekční Gitzo nejvyšší třídy (= GT5541LS) nebo třísekční Gitza trojkové řady (např. GT3530LS). Když čtyřsekční - tak Feisol (viz níže)Stativy Gitzo dodává společnost EKG z Hradce Králové. Vybavení lze objednat přímo u nich (jestli budou levnější než třeba Škoda ale netuším)
http://www.ekgfoto.cz/Feisol CT-3472 - tento stativ kromě mě vlastní Eda (tuším třísekční verzi) a Gwann. Zajímavé je, že každý máme maličko odlišné provedení (kupovali jsme to postupně s časovým odstupem). Aktuálně už nabízejí i verzi, které se neprotáčejí jednotlivé sekce (?).
Je to zcela nepochybně velmi dobrý stativ s vynikající pevností a zejména excelentním poměrem mezi hmotností a pevností. Už jsem jej popisoval
dříve (09.06.2009 21:44).
Stativy Feisol se obvykle kupují přímo v Německu:
http://www.feisol.de/Samostatnou otázku představuje hlava. Já sám používám Acratech Ultimate Ballhead - to je ale lehká cestovní hlava pro extrémní zátěž nedostatečná.
Kromě různých "těžkokaliberních" hlav je alternativou tzv.
Polohovací základna ("leveling base") provedení, kdy na nohách stativu je místo klasické středové základny polokulová "polohlava" - tedy půlkoule uložená v misce. Nabízí to např. Feisol - viz fotky Edy na předchozí straně této diskuse. Nebo i Gitzo - Systematic Leveling Base. Výchylka je sice pouze 10-15 stupňů, ale třeba by to někomu pro VF mohlo stačit. Provedení od Feisolu má Gwann.
Mezi nepřeberným množstvím hlav upozorňuji na tyto modely:
Arca Swiss Z1 - poměrně drahá, ale podle všeho té nejvyšší kvality
Arca Swiss Z1g - velmi drahá hlava
BURZYNSKI Kugelkalottenkopf II - velmi zajímavá hlava výjimečných paramtrů. Tuším ji vlastní Rony.
Feisol CB-70D - tuto hlavu vlastní např. Gwann. Její dílenské zpracování sice znatelně zaostává za Acratechem, ale monstrózní velikost její koule nelze přehlédnout. Navíc je za příznivou cenu (209 EUR). Důležité je, že disponuje upínacím systémem standardu Arca-Swiss, což naléhavě doporučuji ke každé hlavě.
Jinak o stativech jsem psal i zde:
http://www.temnakomo...ighlight=feisol(01. září, 2009 9:31 a 01. září, 2009 15:03)
http://www.temnakomo...ighlight=feisol(15. červenec, 2009 23:5)
http://www.fotoapara...128620&t=128591(09.06.2009 21:44)