Poznámka k pojmu "koncentrovaný":... mi pan Mastný prodal kyselinu solnou a má jen 35%...
K tomu slůvku jen
Aby nevznikl dojem, že pan Mastný mohl prodat něco silnějšího.
U roztoků kyselin jako jsou např. chlorovodíková (solná), sírová, dusičná, fosforečná, se pojem koncentrovaný používá pro specifikaci určité, dalo by se říci "nejvyšší" (i když existují výjimky) koncentrace kyseliny v roztoku, která je pro danou kyselinu charakteristická a obvykle pro každou (zejména výše citovaných) různá. Velice jednoduše, je to dáno technologií výroby a vlastností dané směsi. Přeci jenom je to tzv. dvousložková směs (voda - kyselina), která se může z pohledu fyzikálního dle typu kyseliny chovat jinak.
Takže kyselina chlorovodíková (solná); CAS: 7647-01-0.
Pokud hovoříme o koncentrované, tak takto pojmenováváme obvykle kyselinu o koncentraci 35 %, která je na "civilním" trhu asi nejběžnější. Často bývá "síla" kyseliny popsána intervalem, který těch 35 % většinou zahrnuje nebo se před procenta uvede "min" (minimálně).
V katalozích chemických firem je kyselina třeba o koncentraci 37 %, kdy je někde v závorce uvedeno ještě rozpětí 36,5 % - 38,0 %. Nejsou výjimkou různé chuťovky (a cena jim odpovídá), jako je třeba například dýmavá kyselina chlorovodíková s obsahem specifikovaným jako větší nebo rovno 37 %.
Kyselina sírová; CAS: 7664-93-9.
Koncentrovaná je o koncentraci (min) 96 %, někdy 98 %, někdy interval, např. 95 % - 98 %.
Opět lze koupit za odpovídající cenu chuťovku o koncentraci 99,999 %. O oleu (1. pád oleum) možná již také někdo slyšel, roztok oxidu sírového v koncentrované kyselině sírové (ale ten už má jiné číslo CAS: 8014-95-7).
A jen pro doplnění.
Kyselina dusičná; CAS: 7697-37-2.
Koncentrovaná je obvykle o koncentraci (min) 65 %, ale není výjimkou i 70 %, dále třeba interval 68 % - 70 %. Opět chuťovky s koncentrací větší než 90 % nebo dýmavá o koncentraci 100 %.
Kyselina fosforečná; CAS: 7664-38-2.
Koncentrovaná je obvykle o koncentraci (min) 85 %. Zajímavá je koncentrace téměř stoprocentní (99,9 %), jde o krystalickou látku.
Z kapalných kyselin používaných ve fotochemii by měla padnout ještě zmínka o kyselině octové; CAS: 64-19-7.
Koncentrovaná (zvaná též ledová) se vyskytuje o koncentraci 100 %, někdy s intervalem 99 % - 100 % nebo se specifikací více než 99,7 %.
Ke všem těm kyselinám s těmi procenty se uvádějí i jejich hustoty, podle kterých je možné v chemických tabulkách příslušnou koncentraci ověřit.
Pozn.: Všechna procenta jsou míněna jako procenta hmotnostní.
Poznámka k pojmu "technický":...nebo se počítá v receptech s technickou koncentrací ? ...
Pojem technická (či technický) popisuje kvalitu (čistotu) kyseliny (obecně chemikálie) nikoliv koncentraci. S použitím technických chemikálií ve fotochemii bych byl velice opatrný. Třeba pro analytické účely je "technická" kvalita nedostatečná. Rukama mi prošlo docela dost technických chemikálií a mohu říci, že i v jejich kvalitě bývá docela rozdíl. Například kyselinu chlorovodíkovou (technickou) jsem viděl jak čirou (ke které bych asi výhrady neměl) a na druhou stranu žlutou, jak čerstvou ranní moč, kterou bych maximálně použil k odstranění vodního kamene z klozetové mísy (samozřejmě s použitím všech ochranných pomůcek ). Podobně kyselina sírová. Technická může hrát různými "černobílými" barvami.
Poznámka ke křížovému pravidlu:
Asi budu opakovat známé, ale laiků je tu také pár.
Křížové pravidlo zcela platí pro mísení roztoků dle hmotnostních! poměrů (platí zákon o zachování hmoty), což není v řadě fotochemických příruček zdůrazněno. A protože je běžné z roztoky pracovat "objemově", může dojít k chybám.
Pokud se totiž roztoky mísí dle objemových poměrů, je třeba ke křížovému pravidlu přistupovat opatrně. Obecně totiž neplatí zákon o zachování objemů.
Z jednoho litru koncentrované kyseliny sírové a jednoho litru vody se nezískají dva litry roztoku kyseliny sírové!
Křížové pravidlo lze s určitou tolerancí přesnosti použít u zředěných roztoků nebo u roztoků jejichž hustota se příliš neliší od hustoty vody (kyselina octová a jakžtakž kyselina chlorovodíková). Ale u zmiňované kyseliny sírové se lze dopustit, pokud je potřeba připravit roztok o správné koncentraci z koncentrované kyseliny (např. akumulátorovou o koncentraci 38 %), při aplikaci křížového pravidla a objemových poměrů docela významné chyby.
Ve fotochemii máme to štěstí, že ve velké většině pracujeme s tak zředěnými roztoky, kde při ředění k objemovým změnám nedochází (anebo dochází v zanedbatelné míře) a křížové pravidlo lze použít.