>Golfista
Hm.
Zkusím to
Především, pokud je potřeba něco nahrazovat a lze k tomu napsat rovnici, tak:
1. rovnice musí zcela odpovídat skutečnosti jak na straně levé, tak
na straně pravé.
2. tato rovnice musí být správně vyčíslena!
Tedy je potřeba vzít do úvahu suroviny vstupující, tzn. pokud takové suroviny existují s krystalovou vodou (borax jich má 10), tak to klidně do té rovnice napsat. Při vyčíslování rovnice se to zohlední, to není problém.
Hydroxid se vyskytuje ve formě NaOH.
V pravé straně rovnice může být problém a v ranných dobách receptu nemuselo být jasné, jak ten
Kodalk vypadá. Je to metaboritan sodný bezvodý? Je to krystalický? Ale s kolika vodami? Zde pozor, i když hovoříme o jakési krystalické formě, tak i v rovnici, pomocí které chci bilancovat složení roztoku je potřeba s krystalickými vodami počítat. Nejen proto, že vstupující suroviny navažuji a pak je do roztoku převádím, ale i na straně produktu/produktů! V tom je ten kámen úrazu, kdy si tento fakt řada autorů neuvědomí a spočítá to nesprávně. Ale zpět ke
Kodalku. Na základě různých informací po netu se člověk může dočíst, že sám velký Kodak navrhl jakousi náhradu. 10 g
Kodalku je v roztoku! ekvivalentní 7 g boraxu (boraxem se vždy rozumí dekahydrát teraboritanu sodného) a 1,5 g hydroxidu sodného. Kombinací různých rovnic boraxu s hydroxidem, kdy si na pravou stranu rovnice napíšu jako produkt jednou metaboritan sodný bezvodý, podruhý třeba s dvěma vodami, potřetí se čtyřmi a počtvrtý třeba s osmi. Po správném vyčíslení pak lze zpětně vypočítat, kolik surovin (boraxu a hydroxidu) bych potřeboval pro přípravu 10 g suroviny. U každé rovnice zvlášť. No a právě to doporučení od Kodaku se hodí pro rovnici, kdy na práve straně rovnice bilancuji produkt, tetrahydrát metaboritanu sodného (NaBO2 . 4 H2O).
Na základě takového pátraní lze třeba zjistit, že legendární Anchel (Darkroom Cookbook), který má ten poměr jiný (na 100 g "
Kodalku" 45,4 g boraxu a 9,5 g hydroxidu; nemám ho teď po ruce, takže mne prosím nechytejte za slovo, kdyby ty navážky byly jiné), se právě v té rovnici dopustil chyby a na straně produktů bilancoval oktahydrát (metaboritan s osmi vodami).
U Jiráčka; Hálové; Morávka (Fotografický slovník) si myslím, že bilancovali na pravé straně bezvodý. Podle toho vychází hydroxid (30,3 g), ale nevychází borax. Vyšlo by to, kdyby omylem počítali, že má borax 4 sodíky, ale pak by nevycházelo vyčíslení rovnice. Dál mne už pátrat nebavilo.
Ještě se vrátím k tomu oktahydrátu metaboritanu. Tam je kámen úrazu asi v jedné věci. Světový producent boraxu, mataboritanů atd. (www.borax.com) označuje jeden z výrobků mataboritanu jako Sodium metaborate 4 mol a na produktovým listu se mihne terahydrát (4 H2O), druhý výrobek nazývá Sodium metaborate 8 mol a obdobně se tam mihne oktahydrát (8 H2O). No jóóó. Ale!!!
Zůstaňme u toho oktahydrátu. Při bližším studiu je vidět, že ten oktahydrát se píše Na2B2O4 . 8 H2O, což přesněji (netvrdím, že nejpřesněji) odpovídá struktuře molekuly. Ale není to nic jiného a pro účely bilanční to nehraje žádnou roli, když se napíše NaBO2 . 4 H2O (a i výrobce tento alternativní vzorec používá). A tady je asi zakopaný pes s tím "oktahydrátem".
Všimněte si, že i ten Sodium metaboritane 4 mol se může nazývat tetrahydrátem (Na2B2O4 . 4 H2O), ale i dihydrátem (NaBO2 . 2 H2O).
Takže závěrem k dané rovnici.
(Na2B4O7 . 10 H2O) + 2 NaOH + 5 H2O <---> 4 (NaBO2 . 4 H2O)
Na levé straně bilancuji borax, hydroxid, na straně pravé metaboritan sodný tetrahydrát. Na levé straně si ještě "pomohu" 5 molekulami vody, abych rovnici snadno a správně vyčíslil.
Když pak použiji správné molekulové hmotnosti (zaokrouhluji!), borax 381 g/mol, hydroxid sodný 40 g/mol a tetrahydrát tetraboritanu sodného 138 g/mol, vynásobené příslušným počtem molů (borax 1×; hydroxid 2× a tetrahydrát tetraboritanu sodného 4×), tak pomocí trojčlenky vypočítám třeba pro 10 g tetrahydrátu tetraboritanu sodného (
Kodalku) navážky boraxu 6,9 g a hydroxidu 1,45 g. Opět po zaokrouhlení kýžený poměr od Kodaku 7 g/1,5 g.
Pokud by byly otázky, jak to přece jenom vypadá s tím "oktahydrátem", tak zde je rovnice:
(Na2B4O7 . 10 H2O) + 2 NaOH + 5 H2O <---> 2 (Na2B2O4 . 8 H2O)
Molekulová hmotnost toho "oktahydrátu" je dvojnásobná než "tetrahydrátu", ale zase nevznikají moly čtyři, ale dva. Bilančně to vyjde na stejno.
No to jsem se rozepsal.