Přejít na obsah


Fotka

Rodinal - jak s ním zacházet?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
48 odpovědí na toto téma

#1 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 10 srpen 2010 - 08:04:35

Pobavte se dotazy starého vola.

Jsa na prahu čtyřicítky, odhodlal jsem se konečně nahradit Ilford XP2 a Kodak BW "pravým stříbrem" a volat si to sám. Koupil jsem si Agfa Rodinal, k tomu Ilford Rapid Fixer a smáčedlo Fotonal. Přerušovat budu doma dělanou kyselinou citronovou. Máchat v tom budu HP5 a asi i Fomapan 100.

A teď ty dotazy:

1) Čím sosáte Rodinal z lahvičky? Stříkačka 5 ml bez jehly je krátká, nedosáhne na dno. S jehlou to bude tahat asi dost pomalu, s hadičkou bude chyba odměřené dávky dost velká. Větší stříkačka neprojde hrdlem lahvičky. Jiné možnosti?

2) Ochranné pomůcky? Podle nálepky na Rodinalu bych měl mít div ne celý "atombordel" včetně štítu nebo brýlí, holínky až na ramena, nehořlavé slipy a rotu chemiků před koupelnou. Co je takový rozumný reál?

3) Co s jetou chemií? Mám vývojnici Kaiser na dvě kina nebo svitky, takže od 390 do 650 ml. Použitou chemii mám v úmyslu slévat do 5 litrové PETky od destilované vody a nosit do ekodvora. Můžu to všechno slít dohromady? Nebude to nějak blbě reagovat? Co PET láhev, vydrží? Nebo je lepší použít HDPE? Budu to skladovat na skříňce v koupelně, kde je kotel a tedy dost teplo, ale jiná možnost není. Moji tři malí chemici od 1,5 do 6 let by to všude jinde spolehlivě vyčmuchali.

Sorry za lamí dotazy, něco z toho už jsem tu na různých místech četl, ale nějak pohromadě jsem to nenašel.
  • 0

#2 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 10 srpen 2010 - 08:20:19

Na sosání stříkačkou, když už nedosáhne, si trochu odleju do malé kádinky a co nenasosnu, to vrátím.
Ochranné pomůcy I.P.CH.O.J. (Individuállní proti chemická ochrana jednotlivce) běžně nepoužívám, jen při navažování latexové rukavice a pracovní brýle. Oblečení v nejhorším odejde.
Použitá chemie se tu řešila :wink:
  • 0

#3 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 706 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 385

Publikováno 10 srpen 2010 - 08:46:54

1) Čím sosáte Rodinal z lahvičky? Stříkačka 5 ml bez jehly je krátká, nedosáhne na dno.

2) Ochranné pomůcky?


stříkačka a jehla, když jehla (jsou různý i 1 mm trubičky na trhu) nedosahne, tak levou lahvičku nakloním blíž k vodorovnu a nasávám jako že by "z boku"
nasávat jednou rukou je méně pohodlné ale jde to, dobré je mít větší stříkačku, třeba dvacítku, deset ml se nasaje asi za deset vteřin
když chci vytlačit přebytečnej vzduch ve stříkačce, tak to dělám zase pomocí náklonu a mířím při tom jehlou zpátky do lahvičky

dávám si na oči čirý brejle, potřísnění rukou se nebojím, ale oči jsou oči
ostatně
kdo rodinal neochutnal... jako by nebyl... mi se to povedlo pomocí pipety před lety a jen jsem oblízl a
nic
ale byl jsem vylekanej a pipetu od tý doby nepoužil

rodinalí vlákno
  • 0

#4 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 095 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 729

Publikováno 10 srpen 2010 - 08:59:56

1/ Já teď používám vnější plášť 20 ml stříkačky (někdy by se hodila i o málo větší), než jsem rozbil, požíval jsem malý odměrný válec. Zalepil jsem tu ďurku dole co je pro jehlu a mám malou odměrku. Když doplňuji roztok vodou na potřebné množství, odměrku tou vodou vypláchnu aby nebyly ztráty, že ...
2/ Takový rozumný reál - při troše cviku a pozornosti může s Rodinalem pracovat nevěsta v šatech těsně před obřadem. Kdyby něco ukáplo, tak si holt na další svatbu koupí nové, to kdyby ženich neuznal, že i to se stane. Prostě žádné zvláštní pomůcky. Pracovní místo, kde odkládám míchátka, teploměr, nádobky, flaštičky mám podložené hadrem, který po pár letech vyměním za nový. Umyvadlo, kde s tím pracuji je třeba opláchnout, stejně jako vše ostatní nedopatřením pokapané (druhý den, až to všechno uschne, tak ty zahnědé skvrny jsou od tvé práce a hned víš co jsi včera dělal).
Z toho plyne, že pokud máš co v okolí své práce zničit potřísněním, tak odstraň nebo zakryj igelitem. A nebo vyvolávej jinde. Dříve nebo později se nějaké té kapky vedle neubráníš. Pokud tedy nemáš samostatnou komoru, kde jsi jen svým pánem.
3/ přiznám se, že zatím vše šlo do kanálu, pouze v poslední době slévám ustalovač do kanystru, co s tím potom ale zatím nevím.
  • 0

#5 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 10 srpen 2010 - 09:06:20

1.) Používam striekačku 10 ml.

2.) Ochranné pomôcky - bežne a nie len pri Rodinale používam ochranné okuliare a chirurgické rukavice, nič iné. Ale tie okuliare vážne odporúčam, oči máš len jedny. Ale inak by som z toho nerobil paranoju - okuliare, rukavice a ferich.

3.) Použitú chémiu zásadne nezlievam a neskladujem doma, bohvie čo to bude časom robiť. Všetko lejem do kanála, patrične zriedené vodou.
Robím to tam že pustím do umyvadla točku so studenou vodou a pomaly prilievam použitú vývojku.
  • 0

#6 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 10 srpen 2010 - 09:38:18

Pánové děkuji za nakopnutí.

Tlustá jehla na sosání mě nenapadla, přitom vím, že jsou. Cucat to určitě nebudu, ochutnal jsem elektrolyt z baterií a to mi stačilo.

Rukavice a brýle určitě použiju, zástěru asi můžu vynechat.

Pracovní místo bude pravděpodobně na vaně, kvůli tekoucí vodě na případné úniky. Podklad tvoří fotomiska cca 30x40 cm.

Stran slévané použité chemie jsem právě četl, že někomu se kanystřík časem nafukuje a skladuje to venku. Tomu se chci pokud možno vyhnout hlavně kvůli dětem, před nimiž žádná skrýš neobstojí.

Za odkaz na rodinalí vlákno děkuji, četl jsem ho už asi třikrát celé tam i zpět a v hlavě už mám z toho maglajs :wink:
  • 0

#7 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 10 srpen 2010 - 09:44:55

Pánové děkuji za nakopnutí.

Tlustá jehla na sosání mě nenapadla, přitom vím, že jsou. Cucat to určitě nebudu, ochutnal jsem elektrolyt z baterií a to mi stačilo.

Rukavice a brýle určitě použiju, zástěru asi můžu vynechat.

Pracovní místo bude pravděpodobně na vaně, kvůli tekoucí vodě na případné úniky. Podklad tvoří fotomiska cca 30x40 cm.

Stran slévané použité chemie jsem právě četl, že někomu se kanystřík časem nafukuje a skladuje to venku. Tomu se chci pokud možno vyhnout hlavně kvůli dětem, před nimiž žádná skrýš neobstojí.

Za odkaz na rodinalí vlákno děkuji, četl jsem ho už asi třikrát celé tam i zpět a v hlavě už mám z toho maglajs :wink:


Keď máš malé deti tak tú použitú chémiu vôbec neskladuj, nevieš čo sa môže stať a bude zle. Ako som písal, patrične nariediť a šup s tým do kanála. Na R09 čo je v podstate Rodinal od Fomy je písané že keď je zriedený na 1+100 tak sa môže likvidovať v kanalizačnej sieti.
  • 0

#8 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 183

Publikováno 10 srpen 2010 - 10:28:36

ochutnal jsem elektrolyt z baterií a to mi stačilo

vida, tak nejsem jediný.

...hořko-slano-kyselý, že? :? :wink:



ještě k odměřování rodinalu - existují přeci malé odměrné válce.
  • 0

#9 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 10 srpen 2010 - 10:30:31

ochutnal jsem elektrolyt z baterií a to mi stačilo

vida, tak nejsem jediný.

...hořko-slano-kyselý, že? :? :wink:



ještě k odměřování rodinalu - existují přeci malé odměrné válce.


Na tie odmerné valce som úplne zabudol, mám doma a používam jeden 20 a jeden 100 ml. :D
  • 0

#10 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 10 srpen 2010 - 10:53:24

1/ Stříkačka s jehlou. I tenkou jehlou to jde bez potíží.
2/ Žádné.
3/ Do kanálu.

Na přerušování stačí obyčejná voda, bez kyseliny. Kyselý přerušovač někdy vytváří na negativu tečky.
  • 0

#11 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 25

Publikováno 10 srpen 2010 - 11:25:40

Jen pozor na tu jehlu s rodinalem, jeden nejmenovaný temnokomorník se tim naockoval do prstu a podle jeho slov to nebyl ten uplne nejlepsi zazitek v zivote... :wink:
  • 0

#12 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 10 srpen 2010 - 11:29:35

Jen pozor na tu jehlu s rodinalem, jeden nejmenovaný temnokomorník se tim naockoval do prstu a podle jeho slov to nebyl ten uplne nejlepsi zazitek v zivote... :wink:


Hrot jehly se dá odstranit. Modeláři, zejména kitaři, vědí.
  • 0

#13 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 10 srpen 2010 - 11:40:21

Přesně jako Dubraro. Mě opravdu mnohdy baví, jak se současně s exotizací něčeho ( v tomto případě mokrého procesu, ale platí to obecně) všechno dramatizuje, mystifikuje, zesložiťuje. To, co mnohdy kdysi dělaly naprosto běžně malé děcka bez jakýchkoli zvláštních opatření , aniž by se komukoliv něco stalo se dnes sešněrovává normami, nařízeními, zákazy, varováními. Neříkám, že budu Rodinal zrovna popíjet, ale představa práce s protichemickým šťítem při jeho ředění je pro mne asi stejně absurdní, jako bylo ve své době zavedení nařízení povinného používání helmy na fichtla a následně na kolo . Jsem zvědav, kdy bude povinná přilba v autě a poté v kočárku ( co kdyby malej vypadl ,že ). Fakt to není třeba přeceňovat.
  • 0

#14 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 706 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 385

Publikováno 10 srpen 2010 - 12:29:08

žádná dramatizace, na odměrné válce bych brýle nebral, ale stříkačka s jehlou může při troše neopatrnosti, pádu apod spustit proud koncentrátu na půl metru i dál, to jsem měl na mysli a mě fakt občasně padají a vysmekávají se předměty z ruky až neobvykle :wink:
mám taky válec na 25 ml, ale chce to pevnou ruku poněvadž je hubenej, ale občas použiju

hrot každý jehly otupím o tvrdej předmět, nebo vezmu pilníčkem
  • 0

#15 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 10 srpen 2010 - 12:54:08

Přesně jako Dubraro. Mě opravdu mnohdy baví, jak se současně s exotizací něčeho ( v tomto případě mokrého procesu, ale platí to obecně) všechno dramatizuje, mystifikuje, zesložiťuje. To, co mnohdy kdysi dělaly naprosto běžně malé děcka bez jakýchkoli zvláštních opatření , aniž by se komukoliv něco stalo se dnes sešněrovává normami, nařízeními, zákazy, varováními. Neříkám, že budu Rodinal zrovna popíjet, ale představa práce s protichemickým šťítem při jeho ředění je pro mne asi stejně absurdní, jako bylo ve své době zavedení nařízení povinného používání helmy na fichtla a následně na kolo . Jsem zvědav, kdy bude povinná přilba v autě a poté v kočárku ( co kdyby malej vypadl ,že ). Fakt to není třeba přeceňovat.

Nedá mi to - 2 postřehy. Jako malej jsem u táty ve skříni našel spoustu lahviček s chemií, taky fotil. Nikdy mě ani nepadlo nějakou z nich třeba jen otevřít. Dneska před svým tříletým synem dávám všechnu chemii pomalu do 2 metrů a pod zámek.
O víkendu jsme mu z půdy sundali starou tříkolku po ženě. Úplně automaticky k ní dostal i přilbu. V tom kočárku by se dřív taky někdy hodila. :wink:

K tomu rodinalu. Dříve jsem si jej přelíval do několika menších lahviček, ze kterých se lépe dávkoval. Jen mi vadilo, že při slévání starší a novější lahvičky ze stejného balení měl rodinal pokaždé jinou barvu. Tak jsem si teď sehnal cejchovanou pipetu 10 ml a nasávám. Docela to jde. Čekám, kdy si cucnu. :?
  • 0

#16 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 10 srpen 2010 - 12:54:10

Prema:
Samozřejmě to dramatizovat nechci, jen se ptám. Jako děti jsme běžně měli přístup ke kyselině solné (chlorovodíkové) a sodného a draselnému louhu. Vše volně doma, o prázdninách rodiče v práci. Kyselinu při pokusech s trafopájkou nám dal táta do ruky v tubičce od šamponu. Louh na odbarvení platikových modelů byl volně nasypaný v pixle nebo v sáčku, míchal jsem to v zavařovačce vidličkou :wink: , odbarvované díly tam máchal holou rukou. Oči i ruce mám obě, pít to mě nikdy nenapadlo. Ale moje děti jsou ještě dost malé. Tak proto.
Ten louh z baterie, kterou jsem jako dítě vložil do úst, maje už plné obě ruce jiných důležitých krámů, mi taky nešmakoval. Aspoň jsem zjistil, že to fakt teče. Jen teď vidím, čeho jsou ti moji potomci schopni, když je jim o dost míň než mě tenkrát.
  • 0

#17 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 srpen 2010 - 12:54:18

Jsem zvědav, kdy bude povinná přilba v autě a poté v kočárku ( co kdyby malej vypadl ,že ). Fakt to není třeba přeceňovat.


Já si pamatuji výrok jednoho tatínka z doby za krále klacka, když po nedělním obědě vrazil svému děcku do ruky džbán, desetikorunu a poslal ho do hospody pro čepované a útlocitná návštěva v sukni se udiveně ptala "to necháš tak malé dítě jít přes ulici? dyk tam jezdí auta!" i milý tatínek se stoickým klidem popřál dítěti, ať si pohne, ať nespadne pěna a na schodech toho moc neupíje, a milé návštěvě odpověděl: "no co co, jestli je blbá, tak se nechá přejet. A blbou dceru já nechci! "
Co by takovému tatínkovi provedli dnes?
p.s. dopadlo to dobře, dnes je to dítě velmi inteligentní, úspěšná a šikovná dáma.
Holt není nad přirozený výběr, jak pravil můj děd, když četl v černé kronice o tom, jak v sedlešovické STS si někdo posvítil do sudu s naftou sirkou....
  • 0

#18 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 10 srpen 2010 - 13:21:40

No vidíte, že jsme vlastně všichni stejného názoru. Navíc tak nějak předpokládám, že mezi nezbytné vlastnosti slušného temnokomorníka patří i zručnost a jisté minimální IQ. Kdybych měl neustále předpokládat, že mi může spadnout tamto a tohleto, dovedete si představit, v čem by měl člověk chodit při vaření, pečení, smažení, žehlení ( nevím jak u vás, ale mě na tyto činnosti stačí bohatě jako ochrana trencle :wink: ), jaká bezpečnostní opatření by byla nutná při každodenní manipulaci s následníky ( nošení na ramenou, uspávání v náručí ...) ? Nejsme přece parta parkinsoniků .
  • 0

#19 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 706 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 385

Publikováno 10 srpen 2010 - 13:35:36

jestli ještě můžu s rodinalem nesouvisející poděkování tomu inkoustovi, co nařídil dětem přilby na kolo
těžce ve mě zatrnulo, když jsem viděl 4letého synka na kole valit (bylo to na moravě) ze sjezdu před domem, dvacetkrát to vybral a po dvacáté první trefil oktávku
rána, prohlubeň od kšiltu helmy na kufru vozidla a místo otřesu mozku jen úlek, za chvíli pokračoval v jízdě, ovšem jinačím směrem :wink:
  • 0

#20 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 469

Publikováno 10 srpen 2010 - 13:45:55

tallpe - úplně jsi mi připoměl, jak jsem jako malý každou chvíli něco dělal s kyselinami (leptání desek, výroba střelné bavlny atp.) a jediné co mi k tomu táta jen tak mimochodem řekl, že mám lít kyselinu do vody, nikdy ne obráceně. A jediné na co máma nadávala bylo, že jsem měl každé druhé pyžamo (zásadně jsem vše vyviíjel v pyžamu) od kyselin propálené :) Možná proto, že nic nebylo doma zamčené a o všem jsem věděl co dělá se nic nestalo. Kdybyto předemnou zamykali, asi by byl problém. Ale naštěstí věděli, že pro kluka jsou zamčené či schované věci tím největším lákadlem...
  • 0

#21 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 srpen 2010 - 14:15:51

jsem odpůrcem navlíkání rukavic, chráničů a přileb dítku při prvních pokusech o jízdu na koloběžce, kole apod.... veškeré tyto ochranné prostředky bohužel přinášejí velmi negativní efekt - velmi klamný pocit nezranitelnosti a ztrátu pudu sebezáchovy.
Dokud jsem nejel po kolenou a dlaních po dlažbě a pak si vybíral zadřený písek pinzetou, netušil jsem, že to bolí. kdyby mi babička nepřiložila prst na plotnu, nevěděl bych, co je to "pálí", a byl bych asi schopen si na ni sednout. Kdybych si párkrát na kole a chrchlovi nelehnul, tak bych se později na rychlé motorce asi zabil (a nejen sebe). Vše souvisí se vším. :wink:
  • 0

#22 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 10 srpen 2010 - 14:23:03

Jirinole, jak ty mi mluvíš z duše !!! Vystihl jsi to přesně.
  • 0

#23 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 469

Publikováno 10 srpen 2010 - 14:47:26

Tak všeho s mírou, jak se říká. Mně se už tři příbuzní zabili na kole, takže helmu za zbytečnou rozhodně nepovažuji. (sám jsem už jednou děkoval bohům, že jsem si ji vzal) Ale jinak souhlas...
  • 0

#24 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 10 srpen 2010 - 15:12:12

Tož ba, dokud se nikomu nic nestalo, je každý king. Já přišel o několik poměrně blízkých vrtevníků v různých etapách života z různých příčin, rodinu to sice nepostihlo, ale pocit to dobrý není.
Sám nejsem po drobných úrazech a nevinně vypadajících nehodách bez následků, snímky z cétéčka a magnetické rezonance mi to letos potvrdili jasně.
Tož s tím mým připosráním stran chemie to beru tak, že opatrnosti není nikdy dost. Chodil jsem ještě relativně nedávno i v chemických provozech a v rafinérii do míst, kam bych dobrovolně dneska už nešel, šak sem kvůli tomu změnil i profesi. Čučení do reaktorů a pecí za provozu a čuchání sirovodíku nebo kyanovodíku, čpavku a chlóru, oxidu siřičitého a jiných lahůdek mě fakt moc nebralo. Proti tomu je Rodinal taková roztomilá vodička na hraní.
Takže bez přehánění, ale taky bych to zbytečně nezlehčoval.
  • 0

#25 zahradnik

zahradnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 10 srpen 2010 - 19:26:40

jsem odpůrcem navlíkání rukavic, chráničů a přileb dítku při prvních pokusech o jízdu na koloběžce, kole apod.... veškeré tyto ochranné prostředky bohužel přinášejí velmi negativní efekt - velmi klamný pocit nezranitelnosti a ztrátu pudu sebezáchovy.
Dokud jsem nejel po kolenou a dlaních po dlažbě a pak si vybíral zadřený písek pinzetou, netušil jsem, že to bolí. kdyby mi babička nepřiložila prst na plotnu, nevěděl bych, co je to "pálí", a byl bych asi schopen si na ni sednout. Kdybych si párkrát na kole a chrchlovi nelehnul, tak bych se později na rychlé motorce asi zabil (a nejen sebe). Vše souvisí se vším. :D


Mé dceři přilba zachránila život, když mi ji sestřelil usnuvší řidič s dodávkou plnou parket, co přejel do protisměru. Lebka praskla, drobné krvácení taky bylo, ale dopadlo to dobře. Měli byste i potom přilbu za kravinu, keckové? Kdyby ji neměla, nebylo už co řešit....
A k tomu Rodinalu - stříkačkou z menší lahvičky, spotřebovanou chemii já staré prase liju do výlevky.
  • 0

#26 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 srpen 2010 - 21:30:41

Mé dceři přilba zachránila život, když mi ji sestřelil usnuvší řidič s dodávkou plnou parket, co přejel do protisměru. Lebka praskla, drobné krvácení taky bylo, ale dopadlo to dobře. Měli byste i potom přilbu za kravinu, keckové? Kdyby ji neměla, nebylo už co řešit....
A k tomu Rodinalu - stříkačkou z menší lahvičky, spotřebovanou chemii já staré prase liju do výlevky.

Kecko, čti pořádně: "...při prvních pokusech o jízdu na koloběžce, kole apod.... "
fakt je, že dneska bez přilby na kole do silničního provozu ani náhodou, stejně jako na mejdan bez kondomu :D
  • 0

#27 zahradnik

zahradnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 10 srpen 2010 - 21:45:40

:D
  • 0

#28 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 10 srpen 2010 - 21:57:33

Všetkým odporcom prilieb pre deti by som odkázal iba jedno - keď sme chodili na bicykloch my, prešlo po ceste jedno auto za hodinu, dnes ich prejde 1000. Len toľko môj off topic. :D
  • 0

#29 kukuraj

kukuraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 140 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 11 srpen 2010 - 09:36:17

Ad. rodinal. Saju ho pipetou za pomoci pusou a jeste jsem si nastesti nelokl. Az si loknu, muzu si rict, ze su debil a priste si mam davat bacha :lol:
Jinak pouzitou vyvojku leju taky do drezu. Stejne by me to ve sbernym dvore nevzali, protoze mam v obcance jiny bydliste, nez lokalni sbernej dvur a 200km s tim fakt jezdit nikam nebudu.
  • 0

#30 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 11 srpen 2010 - 09:57:36

Ad. rodinal. Saju ho pipetou za pomoci pusou a jeste jsem si nastesti nelokl. Az si loknu, muzu si rict, ze su debil a priste si mam davat bacha :lol:
Jinak pouzitou vyvojku leju taky do drezu. Stejne by me to ve sbernym dvore nevzali, protoze mam v obcance jiny bydliste, nez lokalni sbernej dvur a 200km s tim fakt jezdit nikam nebudu.


A v zbernom dvore to aj tak nakoniec všetko zlejú do kanála na dvore a hotovo. :lol:
  • 0

#31 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 srpen 2010 - 10:38:35

Chemie se bojím a s R09 manipuluji s maximální opatrností. K nabírání koncentrátu a k přelévání do malého odměrného válce používám plastovou injekční stříkačku 10 ml, s nasazeným kouskem silikonové hadičky (asi 10 cm), původně určené jako palivový přívod pro modelářské motory. Hadička je tuhá a zároveň ohebná, a nestárne.
Koupeno v prodejně modelářských potřeb cca někdy v roce 1980, používám dodnes ten první kus, po použití vždy opatrně vypláchnu ve vodě.
Je to bezpečné, nic z toho nekape a nestříká, nebezpečí vylití roztoku z láhve je omezeno. Pod tím vším mám ještě záchytnou misku, kdyby něco. PL
  • 0

#32 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 11 srpen 2010 - 14:41:15

Ad Rodinal:
Dříve to byla injekční stříkačka, ale před cca 1 rokem jsem si v běžných laboratorních potřebách pořídil k odměřování R09 taktéž pipetu, ale narozdíl od předchozích přispěvatelů jsem si k ní koupil za 30Kč i takový malý balónek! Myslím si, že nejde o tak velkou investici abych si "lajsnul" možnost požití vývojky. Ústy dle všech chem. příruček a učebnic se má pipetovat pouze voda.
Nasávat do pipety Rodinal ústy mi příjde jako slušný hazard, pokud někdo riskuje polití rukou, prosím...ale tohle, to už pak předčí snad jen pipetování kyseliny (nejlépe třeba té dusičné dýmavé anebo 38% solné) ústy :lol:
Jinak díky zaplaťpánbůh vyléčenému exému, používám při přípravě R09 i rukavice a slouží mi po celou vyvolávací seanci (vyvolávací roztok připravuji bezprostředně před nasazením). Přiznám se však, že už jsem párkrát pozapomněl na ty brýle a protože jsem líný, tak to i bez nich nějak přetrpěl.
Připomínám, že jsem se do nikoho svým příspěvkem nechtěl navážet a proti nikomu jsem nic ani v nejmenším neměl. A je mi úplně putna, kdo tady nasává ústy (ať už jde o Rodinal nebo o něco jiného).
  • 0

#33 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 313

Publikováno 11 srpen 2010 - 15:19:11

Loknout si koncentrovaného Rodinalu - blbý...
Vyšlehat se na kole bez přílby - kdo chce, může přijít ke mně na pracoviště stomatologické chirurgie na exkurzi. Domnívám se, že po této návštěvě budete chodit s přílbou i do postele a do vany. Fuj!
  • 0

#34 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 11 srpen 2010 - 16:07:44


Mé dceři přilba zachránila život, když mi ji sestřelil usnuvší řidič s dodávkou plnou parket, co přejel do protisměru. Lebka praskla, drobné krvácení taky bylo, ale dopadlo to dobře. Měli byste i potom přilbu za kravinu, keckové? Kdyby ji neměla, nebylo už co řešit....
A k tomu Rodinalu - stříkačkou z menší lahvičky, spotřebovanou chemii já staré prase liju do výlevky.

Kecko, čti pořádně: "...při prvních pokusech o jízdu na koloběžce, kole apod.... "
fakt je, že dneska bez přilby na kole do silničního provozu ani náhodou, stejně jako na mejdan bez kondomu :lol:


Vem to v trochu širších souvislostech - když si to děcko zvykne, že na kolo se bez přilby neleze, tak na něj nepoleze bez přilby ani v provozu... jinak není třeba auto, stačí bohatě pes, nebo nešikovně kopnutý míč (jednou mi takový ve vysoké rychlosti prolétl metr před předním kolem, letět o malinký kousek později, tak jsem skončil asi dost mizerně (přilba nepřilba).

Nepomohl by mi ani doušek rodinalu (abych nebyl moc OT :lol:).
  • 0

#35 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 149 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 11 srpen 2010 - 16:40:10


Mé dceři přilba zachránila život, když mi ji sestřelil usnuvší řidič s dodávkou plnou parket, co přejel do protisměru. Lebka praskla, drobné krvácení taky bylo, ale dopadlo to dobře. Měli byste i potom přilbu za kravinu, keckové? Kdyby ji neměla, nebylo už co řešit....
A k tomu Rodinalu - stříkačkou z menší lahvičky, spotřebovanou chemii já staré prase liju do výlevky.

Kecko, čti pořádně: "...při prvních pokusech o jízdu na koloběžce, kole apod.... "
fakt je, že dneska bez přilby na kole do silničního provozu ani náhodou, stejně jako na mejdan bez kondomu :lol:


Je pravda, ze ty veci spolu souvisi - jizda s prilbou je stejne o nicem jako jiste libustky prave s kondomem :lol: Omlouvam se za offtopic. ale nemohl jsem se ubranit...
  • 0

#36 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 62

Publikováno 11 srpen 2010 - 17:06:26

nepřeháníte to s tim rodinalem? normálně to nabírám stříkačkou bez jehly, když nedosahne tak nahnu flašku... upachtěný ruce od toho meju mejdlem a pokudmožno bez velkejch odkladů, ale brát kvůli tomu brejle?

i když na kole jezdim bez přilby a to druhý taky bez vochrany, takže u mě to asi bude spíš lajfstajl...
  • 0

#37 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 srpen 2010 - 18:04:50

Rodinal?

strikacka a na ni navarene / nalepene brcko z McDonalds od jahodoveho mlecneho sejku.

K ostatnimu se nevyjadruju, je to offtopic a nemam k nemu co rict. Jirinol to vyradril vcelku hezky, pod to bych se podepsal (tak nejak me rodice vychovali).
  • 0

#38 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 199

Publikováno 11 srpen 2010 - 19:08:32

Ogaři, já když sem onehdá ešče vyvolával s R09 tak sem si kůpil v lékarně takovů injekční stříkačku na 150 ml do kterej sem ten rodinal nalél. Byla cejchovaná a tak sem vždyckyvá odlél co sem potřeboval a špicu stříkačky zadělál takovým dumovým bazmekem.

Ináč, nikdy sem si nedával rukavice nebo brýle, ani mne to nenapadlo....
Týmto reaguju na Jirinolúv příspěvek s tým, že aji hromada blbů može přežit a předat svoje genetické hnidy dál... :lol:
  • 0

#39 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 srpen 2010 - 19:15:11

... reaguju na Jirinolúv příspěvek s tým, že aji hromada blbů može přežit a předat svoje genetické hnidy dál... :lol:


jojo, ještě přežívám, ale šířit jsem už přestal, tři děcka stačí :lol: :?: :lol:
  • 0

#40 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 11 srpen 2010 - 22:45:59

Tož chlapci a chlapi (ženské zase nenapsali), už dlouho se mi nepovedlo založit tak šťavnatou diskuzi :?: Fakt mi děláte radost jakou už dlouho sem nezažil. Moc ste mě všeci potěšili a o to šlo především.

Tož abysem to shrnul, vemu si tenké jednorázové rukavice, ale jenom kvůli ekzému co mám, brýle mám normální na furt, tož víc nepotřebuju a abych to odlehčil, vemu si slipy a triko. Fusakle nee. Řikám to dobře soudruhu politruku?! A co na to imperialističtí soudruzi v Anglii, je to all right? Nebo rači trencle?! Tímto zdravím pány Krakena a Šneka. Jak se vyvětí tihle dva gentlemani, tak už obvykle není co dodat :lol: . Fertig. Balšoje spasibo, molodci :lol: .

Jo, a dnes sem konečně sehnal ty krásné chiraňácké kolíky na sušení filmů, radost mám převelikou.
  • 0

#41 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 srpen 2010 - 23:39:09

brýle mám normální na furt, tož víc nepotřebuju


no člověče ty mi snad čteš myslenky nebo což :lol: :lol: :?: když jsem psal ten svůj blábol, chtěl jsem dodat, že brýle mám tak silné, že mi je ani koncntrovaná sírovka neprožere.

Slipy sú prý nevyhovující obecně, volil bych raději trencle, akorát nevím, jaký to má vliv na míchání roztoků na máchání filmů. Asi žádný.

Akorát bych určitě zas tak moc bych nehazardoval, a nějaký ten hadr bych si na sebe vzal. Ono proč si lít sajrat na tělo a zbytečně si přivodit ekzém nebo se nedejbože mírně poleptat, když mám ve skříni staré tepláky, u kterých je mi jedno, že je kyselina sežere, no žejo?
  • 0

#42 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 12 srpen 2010 - 13:31:29

Snek:
To byla pochopitelně hrubá nadsázka s těma holýma nohama :D . Mám pěkné černé gatě, které jinak nenosím, na temnohrátky jsou jako dělané :roll:
  • 0

#43 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 srpen 2010 - 15:56:02

Slipy sú prý nevyhovující obecně, volil bych raději trencle, akorát nevím, jaký to má vliv na míchání roztoků na máchání filmů. Asi žádný.


Myslím, že to vliv má.
Připomnělo mi to toho bezrukého, beznohého chlapíka, co si telefonem objednával call-girl. Ve slipech by neměl šanci. :D

pardon
  • 0

#44 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 397

Publikováno 12 srpen 2010 - 19:22:38

Kajícně se přiznávám, že jsem tuhle diskuzi celou nečet, ale co tu řešíte mimo téma :roll: a protože si nechcu hrát na bufeťáka a promazávat to, tak přesunuju do vopic, jo?

Ale po mě příjde novej. A to bude sekáč, pánové. Ten se jen-tak nezakecá. :D

Nashledanou. NA SHLEDANOU!
  • 0

#45 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 srpen 2010 - 21:32:14

to zní skoro jako vejhrůžka. bojim bojim. :wink: :lol:
  • 0

#46 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 13 srpen 2010 - 10:49:13

Zeptal jsem se jedné doktorky, jestli nemaj v nemocnici nějaké nástavce na stříkačky a ona mi přinesla takovou podivnou zakulacenou stříkačku, průhlednou se žlutým pístem, a k ní byly dva nástavce, který pasujou i na normální stříkačky. Ta podivná kulatá se používá na cosi s močí a je to něco běžného.
  • 0

#47 indan

indan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 srpen 2010 - 17:19:43

Stříkačka od náhradní náplně do PC tiskárny. Má 12ml a jehlu s prům. skoro 1mm.Propíchnout záslepku pod špuntem a nehrozí vylítí.A jestli je 12ml málo?Stačí natáhnout 2x... :idea:
  • 0

#48 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 13 srpen 2010 - 19:05:19

Stříkačka od náhradní náplně do PC tiskárny. Má 12ml a jehlu s prům. skoro 1mm.Propíchnout záslepku pod špuntem a nehrozí vylítí.A jestli je 12ml málo?Stačí natáhnout 2x... :idea:


Jojo, záslepka pod víčkem. Tu moje balení Rodinalu teda opravdu, ale opravdu nemá. Což mě mimochodem docela překvapilo. Koupil jsem si zatím stříkačky 10 a 20 ml. Spíš nemůžu nikde natrefit na kamennou prodejnu kde mají plastové odměrné válce. Jeden malý a jeden ještě menší bych uživil.
  • 0

#49 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 706 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 385

Publikováno 13 srpen 2010 - 22:47:49

v hr kr máme prodejnu na válce - v posledním případě možno zakoupit zde a poslat poštou či kurýrem
laboratorní potřeby v hořické ul.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních