"Popraskaná" emulze
#1
Publikováno 29 September 2010 - 14:44:19
na některých mých fotografiích jsem si všiml zvláštní struktury zrna - kromě zrna je tam ještě jedna větší, pravidelná struktura, jakoby emulze byla popraskaná. Napadlo mě že to může být způsobeno příliš teplou vodou při vypírání, nebo spíš velkým rozdílem teploty mezi ustalovačem (20 stupňů) a vodou, kerou jsem tam pak nalil (ta byla dost teplá). Chtěl jsem prát v teplejší vodě, protože jsem si myslím někde přečetl, že tak se zbytky ustalovače vyperou rychleji, ale asi jsem to s tou teplotou přehnal.
Je možné že to je způsobeno tímto? Nebo jsem mohl zkazit ještě něco jiného?
zde je ukázka jak to vypadá: (snad se mi ten obrázek podaří vložit správně)
a tady výřez:
je to sken zvětšeniny 20x30 cm
#2
Publikováno 29 September 2010 - 15:22:54
#3
Publikováno 29 September 2010 - 16:44:59
mimochodem - tohle mohlo nastat při sušení.
retikulace vzniká pravděpodobněji tehdy, když dojde k prudkému ochlazní emulze. svrchní strana se ochlazením smrští (a sníží se její elasticita) a než se teplo odčerpá do hloubky, dojde k roztrhání silně nabotnalé želatiny svrchu. naopak pokud film zažije skokové ohřátí, je retikulace velmi nepravděpodobná (vrchní vrstva je díky ohřátí nejen rozpínána, ale chová se i elastičtěji).
holt to chce hlídat teplotu všech lázní a pokoušet se je udržet co nejpodobnější.
pokud používáš rodinal (nebo jiný vývojky s hydroxidem jako zásadou - ačkoli se to stává u některejch filmů i s d-76 a jinejma standardníma vodama) a apx 100, across, trix (některý další filmy jsou na to taky citlivý) tak je potřeba udržet teploty v rozsahu +- 0,5 °C max, jinak dojde k mikroretikulaci uvnitř vrstvy želatiny - česky se tomu říkalo "shlukování zrna".
doporučuju přejít na vypírání ilfordí metodou výměny vody v tanku.
#4
Publikováno 29 September 2010 - 17:58:47
Teplota musí být skutečně v tak přesných mezích? Dělal jsem to tak, že jsem vytemperoval vývojku na 20 stupňů, vývojnice s filmem byla asi většinou teplejší, měl jsem ji normálně při pokojové teplotě, presoak jsem dělal vlažnou vodou (ne uplně studenou, ani teplou, ale teplotu jsem neměřil). Teplotu ustalovače jsem již nehlídal (byla to pokojová teplota, čili asi o něco více než 20). Jsem si vědom toho, že jsem párkrát měl tu vodu na praní hodně teplou, jinak byla vlažná. Se sušením - vytáhl jsem film a nechal ho viset v koupelně, kde je teplo, takže žádné prudké zchlazení.
#5
Publikováno 29 September 2010 - 18:02:29
doporučuju přejít na vypírání ilfordí metodou výměny vody v tanku.
neperu v tekoucí vodě, ale vodu vyměňuju
#6
Publikováno 29 September 2010 - 18:23:45
doporučuju přejít na vypírání ilfordí metodou výměny vody v tanku.
neperu v tekoucí vodě, ale vodu vyměňuju
v tom případě nechápu zvyšování teploty. nemá to žádný smysl. vypírání thiosíranu je proces difuzní.
to už má pro "sichrung" větší smysl s každym naplněnim tanku překlápět o pár desítek sekund více.
#7
Publikováno 29 September 2010 - 19:37:18
Cim vyssi teplota, tim je prenos hmoty intenzivnejsi.
Napr. proto ma teplota praci vody vliv na delku prani papiru.
#8
Publikováno 29 September 2010 - 19:56:34
...
jako minimální referenci, pokud se s tim někdo nechce počítat (jakože já se s difúzníma procesama počítal cca dva semestry, ale v polovodičích a v trošku divočejších situacích) http://www.largeform...lor/ilfwash.pdf - strana 2.
#9
Publikováno 29 September 2010 - 20:57:44
Presne timhle konfrontacnim zpusobem mrvis i dalsi vlakna.
A kdy te meze nasyceni dosahnes, he? Jako okamzite? Sotva. A to, jak ji rychle dosahnes, to teplota ovlivni.
Jasne v prvnim "oplachu" to bude par sekund, gradient koncentraci je velky a teplota nebude mit takovy vliv, predpokladam.
Proc bys potom jako mel dle tveho doporuceni prodluzovat vypiraci cas, kdyz by to bylo podobne k nicemu, jako ta vyssi teplota?
Krom toho jsi o mezi nasyceni nepsal ani zbla. Z toho, co jsi napsal vyplyva (alespon pro me):
Zvysovani teploty nema smysl, protoze vypirani thiosiranu je proces difuzni. A to je proste blbost.
Nejsi jediny, kdo tu mel difuzni pochody na vysoke skole a pouzivat to jako argument je nestastne. Az budes mit nejakou praxi, zjistis, ze i "pitomy", ale zkusenostmi z provozu nacucany delnik se zakladkou toho obcas bude vedet vic nez ty. Chlubeni se semestry mi prijde blbe. Ja je mam taky, no a co? Blbcu s titulem po svete beha...
Kdyz uz chces byt tak pregnantni tak, prosim, vzdy uvadej odkaz na zdroj, korektne ho cituj dle normy, a pis konkretni podminky pro uvadenou situaci. Kdyz uz se chces chytat za slovicka.
Do te doby budu tvrdit, ze tak, jak jsi to napsal, tzn. ze teplota neovlivnuje difuzi, je blbost.
#10
Publikováno 30 September 2010 - 05:31:57
#11
Publikováno 30 September 2010 - 08:08:22
zvýšení teploty vypírací vody u metody vypírání výměnou lázní má zcela zanedbatelný vliv na kvalitu vyprání filmu ve srovnání s použitím většího množství vypíracích lázní. vše je navrženo tak, že se během pobytu v každé lázni koncentrace v obou prostředích natolik přiblíží rovnovážné koncentraci, aby další prodlužování pobytu/zintenzivnění difuzního toku již nebylo smysluplné - a bylo tedy na čase lázeň vyměnit.
prostou matematikou je možno dojít k tomu, že by lázně stačily dvě, avšak doba pobytu filmu v každé z nich by se limitně blížila nekonečnu (jelikož je difuzní tok uměrný gradientu koncentrace).
zvyšování teploty vypírací vody naopak velice dobře slouží při vypírání průtokem, kdy zvýšená teplota zajistí intenzivnější difuzi thiosíranu do okolního prostředí, a tedy ve výsledku může vést k úspoře vody. k tomu zvýšení teploty v prvním případě bohužel nevede (pokud tedy nemáte nutkání riskovat archivní stálost vašich negativů).
uvážme navíc, že změna teploty prostředí je zdrojem potenciálního rizika poškození obrazového materiálu.
#12
Publikováno 30 September 2010 - 08:14:19
prostou matematikou je možno dojít k tomu, že by lázně stačily dvě
pardon, jedna lázeň.
#13
Publikováno 30 September 2010 - 08:16:12
Takhle je to vsechno jasne a clovek nemuze nic namitat
#14
Publikováno 30 September 2010 - 08:24:10
#15
Publikováno 30 September 2010 - 08:59:26
ja to uz fakt nechci rozebirat, ale ten odkaz jsi tu na zacatku nedal. Napsal jsi urcitou velmi strohou informaci, ktera navic ve sve puvodni forme byla zavadejici. Odkaz na zdroj jsi jsem dal az po me namitce, ktera je, troufam si tvrdit, opravnena.
Kdybys takhle kuse informace poustel do sveta v nejake publikaci, clanku, diplomce atd., tak ti to kazdy recenzent nebo oponent roznese na kopytech. Jde mi o to, ze to muze treba hodne lidi plest.
Doufam, ze na tomto se shodneme a uzavreme to
Uz "zasirame" zbytecne vlakno
0 uživatel(ů) prochází toto téma
0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních