Pise sa o tom menej, ale starsie publikacie spominaju este zoslabovace.Tie sa delia na proporcne a tie, ktore zoslabuju svetla, alebo naopak, tmave miesta. Sam som nikdy neskusal, ale vyskusal som iny postup, vola sa rehalogenizacia. Mal som nafotenu skolsku skupinu, prevolal som a vysledky kontrastne, nekopirovatelne. Recept z CSF, ktory som vtedy odoberal, mi zachranil ako studentovi kozu. Radil namocit negativ do roztoku, ktory prevedie vyvolane striebro spat na halogenid striebra. Podari sa tak ziskat slabo kryty naruzovely negativ, ktory je ovela menej strmy a teda oku privetivejsi.
Chemickym pokusom takehoto druhu by mali samozrejme predchadzat pokusy na necisto. A nie nadarmo sa vravi 3xrozmyslaj2xmeraj1xrez.
Jo, to je kouzelná vodička. Někdy se i mistr tesař... tak kdyby někdo potřeboval nebo chtěl vyzkoušet... Rehalogenizační lázeň ORWO 710 : voda 800 ml
síran měďnatý CuSO4 100g
kyselina sírová konc. H2SO4 (96%) 25ml
chlorid sodný, NaCl (kuchyň. sůl.) 100g
voda doplnit na 1000 ml
Pokud nemáte kyselinu o potřebné koncentraci použijeme vzorec kdy Y= 96 . 25 / x za x dosadíme procento v jakém máme kyselinu k disposici.
V takovém případě je účelné snížit množství vody v jakém se složky rozpouštějí na cca 600ml.
Lázeň je časově stálá a teoreticky nevyčerpatelná. Prakticky se její koncentrace snižuje vodou obsaženou ve vrstvě rehalogenovaného materiálu. Ovšem pokud v tom koupete 2x za 30 let je to bezpředmětná záležitost Tak dlouho ji mám rozdělanou.
Další podrobnější informace lze získat v knize : Amatérská fotografie a fotografika od Jaroslava Poláška ze které bylo čerpáno.
Rehalogenace se provádí za běžného osvětlení takže je dobře kontrolovatelná. Film vkládejte přednamočený aby nevznikaly mapy, pohybujte s ním v lázni. Doba rehalogenizace se pohybuje mezi 4 - 10 minutami. Pak dobře vyprat a usušit.
NEUSTALUJE SE!
Rehalogenovaný negativ lze opětně vyvolat