Bob van Sikorski: to je trochu nepochopení podstaty věci (s tím institucionálním řešením)

Tuším už jsem tu o stejné problematice někde psal, ale opakování snad neuškodí.
Dlouhodobá archivace dat vyžaduje
pravidelnou migraci dat na nová média a ev. do nových formátů. Koncepce vychází ze dvou klíčových faktů:
1.
reálná stabilita dat na různých médiích v čase se spolehlivě zjistit nedá. Veškeré "testy" vycházejí pouze a výlučně ze simulace možných dopadů nejrůznějších enviromentálních vlivů na médium. Obvykle se sleduje stabilita na zvýšenou expozici různého záření - obvykle UV, IR, ev. kombinace (včetně toho zcela a totálně amatérského testu se sluncem). Jak je to ve skutečnosti, se pozná až za těch 50 a více let (což bude k ničemu, že ano - žalovat výrobce za klamavou reklamu už asi nikdo nebude). Už jen proto, že se v podobných testech obvykle vychází jen ze souhrnné expozice a pomíjí se možná závislost na intenzitě. Totéž se týká případných dalších enviromentálních vlivů. Takže když někde publikují test, vypovídá to jen velmi málo. A když to píše výrobce, tak tomu přeci nebudeme slepě věřit, že ano.
2.
praktická použitelnost médií v čase - schválně zkuste najít mechaniku na pětipalcové (nebo osmipalcové) diskety

Dneska vlastně už jakékoliv diskety. Nebo třeba ZIP disky (médium velmi rozšířené v DTP praxi ve druhé 1/2 90. let). Jinými slovy - ať již zvolíte jakékoliv médium, tak za 50 let jej skoro určitě nebudete mít do čeho vložit. Pokud si uschováte i mechaniku, tak už nejspíš nebude fungovat. I když náhodou bude fungovat, nenajdete rozhraní ke kterému ji připojíte (jak dnes připojíte ZIP mechaniky s paralelním rozhraním ???).
+ k tomu přistupuje problematika formátů souborů. Relativně vhodný je TIFF (z roku 1982 tuším) a ev. JPEG (ale NE jpeg2000). Existuje ale řada formátů, které už dnes bude obtížné otevřít - kdo dnes pamatuje třeba T602 nebo AmiPro. A to je sotva pár let co T602 patřil k nejrozšířenějším editorům u nás!
Výše uvedených dvou (tří) principů celkem jasně vyplývá, že jediné řešení je neustále přehrávat data na nové typy médií a ev. hlídat datové formáty. Jaká konkrétní média zvolíte už samozřejmě záleží na jednotlivém uživateli. Používat ale na zálohování grafických dat (a tedy i fotografií) optická média jen těžko může dávat smysl. Ta média jsou nespolehlivá od svého počátku (problémy s CD začaly už koncem 80. let). Veškeré pokusy s tím něco udělat (zlacené vrstvy a řada dalších, které tu už byly před mnoha lety) nepřinesly přesvědčivé výsledky. Nehledě na nedostatečnou kapacitu. Můj vlastní archiv má rozsah v řádu TB - pokoušet se to zálohovat na DVD ... každý si to snadno spočítá. Nehledě na obtíže, které přináší spravování dat na tolika kusech médií. Nezapomínejme, že jedna kopie = skoro žádná kopie. Vše musí být nejméně 2x !!!
Pro soukromé potřeby obvykle jako nejvýhodnější řešení vychází HDD s kopiemi. Případně různé varianty RAID polí, ale to už je spíš pro organizace. Magnetické pásky jsou pro soukromou potřebu prohibitivně drahé.